fbpx

O knihách

Trpká romanca vo vojnových časoch či letný román o živote a láske?

5.2.2021

Nenechajte si ujsť stovky knižných zliav na webe kníhkupectva Panta Rhei.

stovky knižných zliav panta rhei

Nedostali ste pod stromček knihu, po ktorej ste túžili? Možno to napravia zľavy na webe Panta Rhei, ktoré trvajú až do konca februára.

Predstavíme vám tri knihy spomedzi zľavnených titulov, ktoré sa oplatí prečítať.

knižné zľavy

Dievča v zelenom svetri

Pani Krystyna Chiger rozpráva skutočný príbeh svojho detstva. A je to ten najdesivejší príbeh, aký si dokážeme predstaviť. Príbeh o vlastnom  prežití v čase druhej svetovej vojny. Keď mala 6 rokov, začalo sa prenasledovanie židov a jej rodné ukrajinské mesto Ľvov už nebolo pre jej rodinu bezpečné. Spočiatku prišli o obchod s metrovým textilom, potom o byt a následne skončili v gete. Krystynin otec vedel, že z geta je už len jediná cesta…na smrť do koncentračného tábora.

Dievča v zelenom svetri

Preto sa rozhodol zabezpečiť svojej manželke a dvom malým deťom úkryt. S pomocou zopár dobrých priateľov pripravil útek do podzemia mesta, priamo do kanalizačných potrubí. Rodina Chigerová spolu s ďalšou skupinou ľudí žila v kanalizácii 14 mesiacov v hlade, obklopení špinou a chorobami. Zelený sveter, ktorý mala Krystyna na sebe počas mesiacov strávených v príšernom úkryte ľvovského podzemia, sa dnes nachádza v múzeu holokaustu vo Washingtone.

Toto silné čítanie nám pripomína, aké je dôležité nezatvárať oči pred krutou pravdou našej histórie. 

Listy pre Margot

Margot má 16 rokov, keď končí so štúdiom a oddaná nacistickej ideológii pre dobro ríše a Vodcu začne pracovať v koncentračnom tábore Sachsenhausen. V podateľni má za úlohu likvidáciu listov od väzňov. Nikdy však žiadnych nevidela, pretože v čase jej služby väzni pracovali. Rozhodne sa preto, že niektoré listy nespáli a potajme si ich prečíta. Maličkosti, ako obyčajné hrubé ponožky, o ktoré väzni v listoch žiadajú svojich blízkych, ju dojímajú.

Listy pre margot

Najviac je však očarená ľúbostnými listami Dietera Kleinschmidtha adresované židovskému dievčaťu s rovnakým menom, Margot. Začne mu na listy odpovedať v mene jeho milej. Neskôr sa podujme na oveľa odvážnejší čin a Dietera vyhľadá. Margot sa doňho skutočne zaľúbi, ale dramatické okolnosti pri oslobodzovaní koncentračného tábora ju navždy poznačia nenávidenou jazvou na líci.

Z Margot sa po vojne stáva vydedenec spoločnosti. A čo je s Dieterom? Neváhajte sa začítať do trpkej romance dvoch mladých ľudí, ktorí sa spoznali v pekle koncentračného tábora.

Leto v Taliansku

Sofia je obetavá mladá žena, ktorá sa už niekoľko rokov stará o svojho otca. Má 30 rokov a uvedomuje si, že svoj život doteraz nežila naplno, preto sa po otcovej smrti rozhodne vynahradiť si stratené roky svojej mladosti. Konečne chce žiť svoj vlastný život, a zároveň splniť sľuby, ktoré dala otcovi, keď ležal na smrteľnej posteli.

leto v Taliansku

Vyberie sa do talianskeho mestečka Montelibertà, z ktorého otec pochádzal. Tam spoznáva príbeh svojej rodiny, ktorý bol pre ňu doteraz tajomstvom. Okrem odkrývania zložitých rodinných vzťahov, Sofia spoznáva mladú servírku Amy, utrápenú z trpkého zistenia, že muž, ktorý sa o ňu od detstva staral, nie je jej biologický otec. Sofia sa rozhodne pomôcť Amy prekonať bolestivé obdobie.

Krásne talianske prostredie je pre Sofiu ideálne na nový začiatok. Môže sa však objaviť ešte niečo, čo Sofii skríži plány o novom živote. Láska k charizmatickému a záhadnému Levimu. Kniha Leto v Taliansku je ľahká oddychová literatúra ideálna pre všetky romantické duše, ktoré v knihách milujú vášnivé vzplanutia či minulosť zahalenú tajomstvom a to všetko v nádhernom horúcom talianskom prostredí.

3 likes

Author

Simona Jasová Trnková

Milujúca mamina dvoch malých modrookých chlapcov, ktorá si popri každodenných povinnostiach vždy nájde čas na dobrú knihu a šálku voňavej kávy. Spolu so svojou rodinou žije v krásnom malebnom prostredí vidieka na strednom Slovensku. Zbožňuje dobré jedlo, výlety k vode, víkendy na chalupe a k tomu veľa veľa kníh.

Your email address will not be published.

*/?>