Nadšenec, fantasy nerd, ktorý vie menovať slávne mená fajnšmekerského žánru, meče, draky. A na konci bola fantasy klasika.
Autor Carl Hiaasen trávil práve dovolenku v americkej Montane. Jeho manželka kúpila v obchode v meste Livingston paperback maloletému synovi, Ryanovi. Tu sa história trošku rozchádza. Podľa niektorých knihu dostal do rúk Hiaasenov syn, podľa iných synovec.
Na tom však záleží len pramálo. Kľúčové je niečo iné.
„Počas jazdy som zo zadu nepočul ani slovo,“ spomínal Hiaasen v reportáži rešpektovaného mesačníka Rolling Stone. Ryan Hiaasen sa knihou prelúskal ako balíčkom cukríkov.
„Ako sa ti to páčilo?“ spýtal sa Carl Hiaasen. „Odpovedal mi: ‚Toto je lepšie ako Harry Potter.‘“ Hiaasen si knihu prečítal a ako etablovaný autor a novinár ju ponúkol svojmu vydavateľovi.
Knihu, ktorú pár mesiacov predtým vydala rodina mladého nadšenca, teraz v obrovskom náklade vydalo slávne vydavateľstvo A.A.Knopf.
Eragon bol na svete, dostal sa k miliónom a z tínedžera urobil bestsellerového autora.
Čo budem robiť? Napíšem trilógiu
Christopher Paolini bol montanské dieťa, nerd zamilovaný do fantasy príbehov autorov ako Raymond Feist, Evangeline Walton, Mervyn Peake, Tad Williams, Ursula Le Guin či žánrového kráľa kráľov – J.R.R.Tolkiena. Miloval Star Wars, po dome mal pohádzané meče či brnenia.
Mnohé z toho platilo aj keď mal ešte tridsať a platí to snáď dodnes. Absolvoval dištančné štúdium, v preklade – aj so sestrou ich učili rodičia doma.
Mal 15. Nemal vodičák, na univerzitu bol primladý. Čo so životom? Bol hravé dieťa. Úkryty, domy na strome. Začal si na záhrade kopať bunker. Keď už ďalej kopať nemohol, v jeho hlave sa zrodila ďalšia myšlienka.
Začal písať príbeh. „Čítal som o dobe renesancie. O všetkých tých mužoch a ženách, ktorí v dvadsiatke hovorili štyrmi jazykmi a hrali na husliach. Aj ja som preto uvažoval, čo veľké by som mohol robiť,“ spomínal v rozhovore pre Rolling Stone.
Začal uvažovať nad zápletkou trilógie. Áno, hneď trilógie. V hlave mal jasno: Všetky správne fantasy ságy sú trilógie! Písmená spájal do slov, slová do viet a na svete bol prvý draft. Ten prepisoval, upravoval, pridával a uberal dialógy.
A napokon ho ukázal rodičom. Tí viedli malú vydavateľskú spoločnosť Paolini International. Pozreli sa na seba. Eragon. Chce to editáciu. Veľa editácie. Ale je to dobré!
Mladík v Guinnesovej knihe rekordov
Knihu si svojpomocne vydali. Tínedžer Paolini ju chodil promovať do kníhkupectiev po okolí, väčšinou odetý v odeve prislúchajúcom žánru, ktorý miloval. Na sebe mal brnenie, poriadne kožené gamaše a v ruke meč.
„Ocitol som sa v situácii, že predaná kniha znamenala jedlo na stole,“ spomínal na skromné rodinné podmienky. Predával 40 kníh denne. To nebolo dosť.
A vtedy sa v Paoliniho meste, Livingstone, ocitol Hiaasen s rodinou. A zvyšok je šťastná história. Knopf kúpil Eragona aj ďalšie dve pokračovania, ktoré mal Paolini v hlave. „Odvtedy neustále bojujem s uzávierkou,“ spomína.
Po Eragonovi vyšli pokračovania Eldest (2005) a Brisingr (2008). Trilógia hovoriaca príbeh obyčajného chlapca Eragona, ktorý je po objavení dračieho vajca konfrontovaný so svojím neobyčajným osudom a putovaním krajinou Alagaësia zažíva úžasné dobrodružstvá sa napokon rozrástla na tetralógiu.
Inheritance z roku 2011 predal hneď v prvý deň takmer 500-tisíc výtlačkov a uzavrel ságu Inheritance Cycle. Paolini sa stal bestsellerovým autorom ešte v tínedžerskom veku. Z fantasy série sa predalo 33 miliónov kópií a Paolini sa v roku 2011 dostal aj do Guinessovej knihy rekordov ako najmladší autor bestsellerovej knižnej série.
„No… tak napísal som gýč s drakmi,“ hovorí Paolini o sérii, ktorá ho spravila slávnou.
V roku 2006 sa dočkala aj filmového spracovania. Nepríliš podarený Eragon režiséra Stefena Fangmeiera však úspech nezaznamenal.
Star Wars vo fantasy svete
Paolini je rodinným mužom. U rodičov aj so sestrou žil do tridsiatky, v Livingstone v Montane žije dodnes. Učil sa so sestrou doma, na Eragonovi pracovala celá rodina. Matka s otcom sa postarali o editáciu textu pätnásťročného chlapca, neskôr sa matka starala o fanúškovské e-maily, otec zase o financie. Sestra bola súčasťou jeho promo aktivít pri predávaní knihy.
„Keby nebolo ich podpory, nič z tohto by nebolo možné,“ vysvetľoval v roku 2011 v rozhovore pre The Guardian. Podľa sestry Angely pomenoval aj postavu v románe – čarodejnica a bylinkárka Angela.
Inak vrchovate autobiografický román je síce plný úžasných opisov krásnej cudzej krajiny a nových jazykov, vrátane elfských, no všetko začína a končí doma.
Opis krajiny je opisom Montany aj s miestnym úžasným prírodným úkazom, Yellowstonským národným parkom. „Väčšina opisov je odtiaľto. Či už to, ako vyzerá ľad či stromy. Všetko,“ potvrdzuje.
Paoliniho séria je kreatívna, vo všetkých smeroch fantastická, je doslovným pohľadom do hlavy dospievajúceho nerda milujúceho všetky tie popkultúrne klasiky od Star Wars po Tolkiena.
„Pätnásťročný Christopher Paolini zvládol vstreknúť novú energiu do pomerne unaveného žánru so svojim mečom a magickým dobrodružstvom,“ napísala na Guardiane Diana Wynne Jonesová svojho času o Eragonovi.
To, čo je najväčšou prednosťou jeho ságy, je aj jej najsilnejšou slabinou. Paolinimu vyčítajú vykrádanie slávnejších idolov od spomínaných Le Guinovej či Tolkiena, dej a zápletka Eragona je vlastne Star Wars vo fantasy svete.
„Takto funguje kultúra,“ bráni sa dnes 37-ročný autor.
Stávka na sci-fi sa podarila
Dnes ja Paolini etablovaným spisovateľom, autorom kánonu pre mnohých fanúšikov žánru fantasy.
V roku 2018 sa do magického sveta Alagaësia vrátil knihou Pútnik, Čarodejnica a Červ a ani ďalšie roky z tohto sveta, ktorý mu priniesol slávu a uznanie, neplánuje odísť. O tom však zrejme inokedy.
Dočasne totiž presedlal na žáner sci-fi, s ktorým sa roky pohrával. Jeho Spať v mori hviezd z druhej polovice minulého roku sa dočkal pozitívnych reakcií aj čitateľského záujmu.
Príbeh bodoval vo výročnej cene Goodreads Choice Awards ako najlepší sci-fi román, a na konci roku Paolini potvrdil, že vznikne na motívy jeho knihy film.
Tentokrát si na jeho kvalitu dohliadne sám, ako výkonný producent. A bude dúfať, že na veľkom plátne dopadne lepšie ako Eragon pred vyše pätnástimi rokmi.