fbpx

O knihách

TOP 4 knižné novinky tohto leta

3.8.2021

Vybrali sme pre vás tipy na tituly, ktoré by ste si toto leto určite nemali nechať ujsť.

TOP 4 knihy na letné čítanie

Leto je v plnom prúde a ak ste už stihli prečítať všetky knihy, na ktoré ste v priebehu roka nemali čas a hľadáte ďalšie, prinášame vám výber skvelých tohtoročných noviniek.

 Nočný cirkus – Erin Morgenstern

Cirkus snov prichádza do veľkých miest vždy bez ohlásenia. Návštevníci sa môžu kochať nápaditými atrakciami a jeho jedinečnou magickou atmosférou. Cirkus skrýva množstvo tajomstiev, ktoré postupne odhaľujú aj samotní členovia cirkusu.

Hlavná hrdinka Celia je iluzionistka a dokáže kúzla, ktoré nie sú len obyčajnými trikmi. Farbu šiat si mení šmahom ruky, rozbitý pohár zacelí pohľadom a vráti do neho rozliate víno, prechádza sa v daždi a pritom ostáva celkom suchá… Jej život je zasvätený súboju, ktorý musí vyhrať. Nevie kedy a kde sa súboj odohrá a nevie kto je jej súper.

Vo chvíli, keď s iluzionistom Marcom začnú k sebe cítiť viac než priateľstvo, pochopia, že ich láska bude prekážkou v nastávajúcom súboji … Ako zakázaná láska ovplyvní ďalší chod cirkusu a osudy jeho všetkých členov?

Aria – Nazanine Hozar

Príbeh o dievčatku zvanom Aria sa stal zaslúžene svetovým bestsellerom, pretože ide o strhujúci a dojímavý historický román z prostredia Teheránu s presahom do súčasnosti.  

V úvode príbehu mladá Mehrí položí svoje dvojdňové dieťa do špinavej uličky a odíde a do noci. Láskavý vojenský šofér Behrúz začuje detský plač a opustené dievčatko si odnesie domov. Tam sa stretáva s nepochopením svojej o dosť staršej, zatrpknutej manželky Zahry. Behrúz však neustúpi, je rozhodnutý dievčatko vychovať, pomenuje ju Aria a od tej chvíle ju považuje za svoju dcéru. Aria však nemá príliš šťastné detstvo, pretože Zahra je k nej zlá a krutá.

Aria sa počas svojho života stretáva s tromi ženami, ktoré výrazne ovplyvnia jej život, ale len s jednou z nich ju spája zvláštne puto.

Ak máte radi smutno-krásne príbehy z prostredia iných kultúr, Aria môže byť pre vás tá správna kniha.   

Dámsky gambit – Walter Tevis

Kniha Dámsky gambit sa stala literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov spoločnosti Netlix. Ide o fiktívny román o živote výnimočne nadanej šachistky Beth Harmonovej.

Beth je sirota, ktorá sa ako 8 ročná po smrti matky dostala do detského domova. Je tichá, neprístupná a vo vnútri poznačená smrťou matky. Svoje emócie však nedáva najavo a so smútkom sa snaží vysporiadať sama.  

V pivničných priestoroch detského domova často vída údržbára pána Shaibela ako sedáva nad šachovnicou s figúrkami. Šachovnica ju zvláštne fascinuje a ona si nevie vysvetliť prečo. Jedného dňa sa odhodlá a opýta sa pána Shaibela čo je to za hru. A tu začína vášeň, ktorá Beth načisto opantá a jej život naplní nevídaným úspechom.

V knihe Dámsky gambit nesledujeme len šachové turnaje, ktoré posúvajú Beth stále vyššie do šachovej elity, ale aj jej pocity osamelosti. Navyše musí s narastajúcim úspechom čeliť aj svojim vlastným démonom.

Umelkyňa s Henou – Alka Joshi

Príbeh mladej Lakšmí sa odohráva v Indii v polovici 20.storočia, kde stále pretrvávajú stáročné tradície. Jednou z takýchto tradícii sú dohodnuté manželstvá. Lakšmí má 17 rokov, keď unikne z manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a vydá sa do mesta Džajpur, kde sa začne venovať maľovaniu henou. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou a ženy z vyšších vrstiev sa jej zverujú so svojimi tajomstvami, pretože veria v jej liečiteľskú silu.

Alka Joshi: Umelkyňa s henou

Príbeh prevoňaný korením a šťavnatým ovocím si vás získa rovnako ako  hlavná hrdinka Lakšmí, ktorá má v sebe fascinujúcu liečivú silu. Lakšmí  si v okamihu zamilujete a budete jej dojímavý príbeh prežívať spolu s ňou.

1 likes

Author

Simona Jasová Trnková

Milujúca mamina dvoch malých modrookých chlapcov, ktorá si popri každodenných povinnostiach vždy nájde čas na dobrú knihu a šálku voňavej kávy. Spolu so svojou rodinou žije v krásnom malebnom prostredí vidieka na strednom Slovensku. Zbožňuje dobré jedlo, výlety k vode, víkendy na chalupe a k tomu veľa veľa kníh.

Your email address will not be published.

*/?>