Krásna, jedinečná a zmyselná. Taká je Umelkyňa s henou.
„Nemohla sa rozhodnúť, za koho sa vydá, kedy sa vydá, či bude mať deti, či bude pokračovať v štúdiu alebo ako chce naložiť so svojim životom. No urobila všetko preto, aby som ja, jej dcéra, mohla tieto rozhodnutia robiť sama za seba.“ Takto hovorí o svojej mame Alka Joshi, autorka tejto kúzelnej knihy, ktorú pre ňu napísala.
Alka Joshi sa narodila v šesťdesiatych rokoch v indickom štáte Rádžasthán. Keď mala deväť rokov, jej rodina sa presťahovala do USA. Vyštudovala na Kalifornskej vysokej škole umenia a dnes vedie vlastnú reklamnú agentúru.
Vo svojom debute, Umelkyňa s henou, nám rozpovie príbeh Lakšmí, ktorá sa rozhodla uniknúť od násilného manžela a sama sa vydá do ružového mesta Džajpur, kde sa venuje maľovaniu henou. Súčasne umožňuje čitateľovi ponoriť sa do exotického, čarovného sveta Indie plného vôní a farieb, ktorý však vie byť aj mimoriadne krutý.
Tradičné zvyky a pretrhnuté putá
V momente, keď sa Lakšmí rozhodne od svojho manžela utiecť, je si plne vedomá, aké závažné dôsledky bude jej rozhodnutie mať. Jej útek totiž neovplyvní len jej život, ale aj život zvyšku jej rodiny. Indická spoločnosť nikomu nič nedaruje. Kastový systém je hlboko zakorenený.
„Len si predstav tú hanbu ! Iste so mnou budeš súhlasiť, keď poviem, že špinavú bielizeň by si mala každá rodina vyprať sama.“ Povie Lakšmí jedna z postáv.
Čitateľ tak dostáva možnosť nahliadnuť nie len do kultúry a kastového systému Indie, ale aj do mentality ľudí. Vďaka tomu je Umelkyňa s henou jedinečným čitateľským zážitkom.
Po príchode do Džajpuru Lakšmí najskôr zdobí iba telá prostitútok, no chýri o jej talente sa rýchlo rozkríknu a za niekoľko rokov sa z nej stáva vyhľadávaná umelkyňa, ktorá skrášľuje bohaté ženy z najvyššej indickej spoločnosti. Pomaly, ale isto sa blíži k splneniu svojho sna, stať sa nezávislou. Jedného dňa jej však minulosť opäť zaklope na dvere a Lakšmí sa bude musieť rozhodnúť.
Etika, morálka a povinnosť proti citom, zdraviu a šťastiu jednotlivca
Autorka však nepíše iba o odvážnej žene, ktorá sa živí skrášľovaním ženských tiel rôznorodými ornamentami. V knihe Umelkyňa s henou sa venuje aj ťažkým, no dôležitým spoločenským otázkam, ako potraty, práva a postavenie žien, náboženstvo či adopcia. Dokáže Lakšmí sama prežiť v nádhernom, no k ženám tak nemilosrdnom svete ?
Celá kniha hýri neobvyklou pestrosťou, akú má len indická kultúra. Z jej stránok na vás ako letný vánok zavanie občas romantická či kulinárska pasáž, inokedy vami ako búrka otrasú tie o dohodnutých manželstvách či ponižujúcich zákonoch.
Umelkyňa s henou je prvý diel pripravovanej trilógie. Disponuje pomalším dejom, ale čitateľ má o to viac priestoru vychutnať si to exotické prostredie, ktoré je plné výrazných kontrastov. Temperament hlavnej postavy si človek rýchlo obľúbi a bude jej fandiť na jej ceste za slobodou.
Jazyk a štýl, ktorý autorka používa nie je dokonalý, ale ani nijak náročný. Je obohatený o indické slová a výrazy. Vďaka tomu, bude mať čitateľ pocit, že sa do Indie naozaj preniesol.
Vydavateľstvo Tatran, ktorého motto znie – knihy pre hodnotnejší život, nám prináša túto originálnu knihu v nádhernej obálke. Umelkyňa s henou je kniha, ktorá dokáže otvoriť oči a naozaj obohatiť ľudský život. Súčasťou knihy je aj krátky slovník indických pojmov, pár slov o histórii maľovania henou a čo by to bolo za knihu o Indii, keby v nej chýbali recepty z lahodnej indickej kuchyne ?