Tradičné recepty spracované netradičnou formou.
Nikoleta Kováčová alias Surová dcérka sa objavila na slovenskej scéne niekoľko rokov pred vydaním prvého Slovegána. Jej prví fanúšikovia ju spoznali ako modelku žijúcu v Indii, ktorej miestna kultúra celkom nečakane otvorila dvere k rastlinnému stravovaniu.
Spočiatku sme mohli sledovať jej výzvy a experimenty s raw stravou, ktoré zdieľala spolu so svojou mamou. Práve tu sa zrodil pseudonym „surová dcérka“.
Napokon, po šiestich rokoch vegánstva, pretavila svoje skúsenosti do tlačenej podoby s podmanivou vôňou tradičnej slovenskej kuchyne. O rok neskôr vydala aj druhé, červené pokračovanie s názvom Slovegán 2.
Chutilo, tak ešte raz
Veľký úspech prvého vydania slovenskej vegánskej kuchárky zabezpečil jej druhému pokračovaniu relatívne dobrú štartovaciu pozíciu. Zo Slovegána sa stalo zvučné a pomerne známe meno nielen v komunite „zelených“ stravníkov. Niektoré z receptov v druhej knihe autorka spracovala podľa želaní samotných fanúšikov, ktorí sa po prvom vydaní mohli týmto spôsobom zapojiť do tvorby pokračovania.
Vydanie Slovegána 2 nadviazalo na svojho predchodcu nielen vizuálne (spracovanie obálky v tóne slovenských vzorov), ale aj rozdelením knihy do podkapitol podľa pomyselných chodov – od polievok po dezerty. Autorka opäť nazrela pod pokrievku gazdín z rôznych kútov Slovenska a my si tak môžeme nerozhodne listovať medzi 78 chutnými možnosťami na nedeľný obed. Alebo štvrtkový zákusok.
V úvode knihy nás Nikoleta prevedie jednoduchými postupmi na prípravu domácich vegan surovín ako púpavový med či šošovicová majonéza, ktoré môžete využiť v nasledujúcich receptoch. Vedeli ste, že vegánsku kokosovú šľahačku si môžete pohodlne vyrobiť aj doma? Stačí kokosové mlieko a práškový cukor.
Slovegán 2 je jednou z najlepších kuchárskych kníh a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je jednoduché, zrozumiteľné a zároveň detailné spracovanie jednotlivých receptov. Nakoľko som mnohé z nich reálne vyskúšala, dovolím si tvrdiť, že pokiaľ dodržíte Dcérkine inštrukcie, nemáte čo pokaziť. Keď píše 3 klinčeky, pridajte 3 klinčeky. Ak je tam 50 ml oleja, prilejte 50 ml oleja. Precízne rozpísané ingrediencie množstva a samotné postupy sú v prípade tejto kuchárky zaručeným receptom na úspech.
Inak, no predsa jednoducho
Poznáte ten pocit, keď polovicu ingrediencií vo vami vyhliadnutom recepte kupujete len sviatočne? Alebo ste o nich dokonca ešte ani nepočuli? Alebo vás nákup bude stáť viac ako večera pre dvoch v Soho? Zlých scenárov je veľa, no ani v jednom neúčinkuje Slovegán 2.
Drvivá väčšina receptov neobsahuje žiadne zbytočné náhrady živočíšnych produktov a dozaista má väčšinu ingrediencií vo svojej špajzy každý z vás. Práve toto je jedným z najväčších plusov tejto kuchárky a vy si tak môžete byť istý, že v nej budete listovať častejšie ako by ste si mysleli.
Hoci Slovegán 2 je určený primárne vegánom, zaručene uspokojí aj chuťové bunky mimo tohto okruhu. Ponúka šikovnú zbierku slovenských receptov, od polievok, cez koložvársku kapustu či „rybie prsty“, po sladkú bodku v podobe krtkovej torty. Ak vás nepresvedčí výber a spracovanie receptov, možno to budú sugestívne fotografie z objektívu samotnej autorky.
Ak aj nie ste vegánom, skúste túto kuchárku otvoriť bez predsudkov. Takých, že sa to nedá, že to nechutí dobre, že je to jednoducho blbosť. O výhodách a nevýhodách vegánskeho životného štýlu by sme mohli napísať samostatnú úvahu.
Pre tentokrát len skúste všetky dôvody, prečo nie, nechať pred obálkou tejto knihy a otvoriť svoje chuťové kanáliky novým kulinárskym zážitkom. Uvidíte, ide to aj bez.