Knihy ~ Recenzie ~ Odporúčanie
Jeseň je tu a s ňou aj dlhé chladné večery. Dni sú kratšie, tma je skôr a daždivých dní je viac a viac. Ideálne podmienky na čítanie, no nie?
Ak ešte neviete, aké knihy si na tieto večery strávené pod dekou s čajom v ruke zvoliť, pripravili sme pre vás výber inšpiratívneho jesenného čítania. Romány, memoáre, ale aj motivačné čítanie či publikácia, ktorá sa bude hodiť (nielen) dospievajúcim dievčatám.
Začítajte sa s nami.
Andrea Kellö Začoková, Zuzana Bartová: SuperŽENY
Prvým tipom vhodnej knižky na jeseň je čerstvá novinka vydavateľstva Slovart SuperŽENY autorky Andrey Kellö Žačokovej s ilustráciami Zuzany Bartovej. Spomínate si na knihy Príbehy na dobrú noc pre rebelky, ktoré obsahovali prese po sto autentických príbehov žien z celého sveta? Tak toto je naša, slovenská verzia.
Knižka obsahuje päťdesiat jednoducho napísaných príbehov o ženách z našej histórie. Boli to lekárky, farárky, šľachtičné či speváčky. Na svojej životnej ceste museli často čeliť vtedajším zaužívaným názorom a búrať stereotypy. Nielenže sa dozviete niečo z našej histórie, obohatí vás aj sila a energia týchto žien, ktoré sa nebáli ísť si za svojimi snami.
Kniha je vhodná najmä pre dospievajúce dievčatá, ale určite poteší aj ich matky. A každého, kto sa nebojí kráčať v ústrety svojmu šťastiu.
Ďalšou knihou, ktorú by ste si nemali nechať ujsť, je trochu náročnejšie čítanie – Vzdelaná od Tary Westoverovej.
Tara napísala memoáre, v ktorých hovorí o svojej ceste za štúdiom, o vymanení sa spod vplyvu vlastných rodičov, ktorí boli príslušníci mormónskeho náboženstva, a tyranie staršieho brata.
Tara mala piatich súrodencov, ktorí sa aj spolu s ňou učili len doma. Vyrastali v područí otca s bipolárnou poruchou, ktorý im každý večer čítal z Písma, a mamy bylinkárky a babice. Nechodili do školy ani ku lekárom. Pripravovali sa na koniec sveta a pracovali na otcovom šrotovisku.
Tara sa však rozhodne, že chce ísť študovať. S pribúdajúcimi vedomosťami sa jej otvárajú aj zaslepené oči a zisťuje, že vzdelanie ju čoraz väčšmi odnáša od vlastných rodičov a rodičovského domu. Vzniká medzi nimi priepasť, ktorú bude len veľmi ťažké preklenúť.
Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl: Bez hanby o ohanbí
Publikácia Bez hanby o ohanbí od nórskych autoriek Niny Brochmann a Ellen Støkken Dahl je určená najmä ženám a dospievajúcim dievčatám, ale aj mužom, ktorým nie je ľahostajná ich partnerka a jej reprodukčné zdravie.
Autorky sa rozhodli touto knihou zbúrať isté mýty, ktoré kolujú medzi mladými dievčatami a ktoré sú nepravdivé. Odpovedajú na otázky, ktoré trápia ženy na celom svete. Vychádzajú z odborných, podložených faktov, ktoré však podávajú príťažlivým a zrozumiteľným jazykom.
V jednotlivých kapitolách sa zameriavajú na rôzne témy súvisiace so ženskými genitáliami a sexualitou. Poukazujú na to, ako sa chrániť pred rôznymi chorobami, aj ako lepšie porozumieť vlastnému telu. Knihu možno označiť aj ako akéhosi sprievodcu ženskou sexualitou a reprodukčného zdravia.
Aj vás inšpiruje bývalá prvá dáma Michelle Obamová? Potom by ste mali siahnuť po jej memoároch s názvom Môj príbeh, ktoré vydalo vydavateľstvo Tatran.
Michelle v pomerne rozsiahlej knihe opisuje svoj život od detstva až po súčasnosť. Aj keď je jej život na hony vzdialený tomu nášmu, počas čítania sa s ňou čitateľky aj čitatelia dokážu stotožniť, pretože rozpráva o pocitoch, ktoré sú mnohým známe. Nájdete v nej aj boj o moc, keď bola súčasťou kampane svojho manžela Baracka Obamu na post prezidenta Spojených štátov, ale aj nádej a silnú potrebu v zmenu.
Odkrýva zaujímavosti zo života v Bielom dome, ale aj obyčajné starosti matky, ktoré zažíva pri výchove svojich dvoch dcér.
Pokiaľ vás zaujíma život tejto inšpiratívnej dámy alebo politika či Barack, nebudete ľutovať, že ste po tejto knihe siahli.
Brené Brownová: Čeliť divočine
Posledným tipom na inšpiratívne jesenné čítanie je kniha Čeliť divočine od autorky Brené Brownovej. Brené Brownová je bádateľka, ktorá sa už niekoľko rokov zaoberá bežnými ľudskými vlastnosťami, ako sú strach, hanba, nedokonalosť či zraniteľnosť a učí ľudí, ako ich správne chápať a interpretovať.
V danej knihe rozvíja vlastnú teóriu, na ktorej pracovala roky. Teóriu skutočne patriť sebe. V úvode cez vlastné skúsenosti popisuje, ako sa nedokázala v živote nikam zaradiť, nikde nepatrila, bola osamelá a málo odvážna. Čitateľovi ponúka poznatky z vlastnej štúdie, na základe ktorých by mal pochopiť, že dôležité pre jeho šťastie nie je patriť konkrétne niekam alebo niekomu, ale sebe.
Vysvetľuje, ako sa dostať na úroveň, v ktorej vieme čeliť kritike, strachu i ranám a zostať stále sami sebou. Hovorí o dôležitosti odvahy, o zraniteľnosti a láske, o kolektíve, bolesti či strachu. Autorke vyšlo v slovenskom preklade na tieto témy už viacero publikácií.