fbpx

Rozhovory

Autorka Bylinkovej školy: život s rastlinami je naozajstnou alchýmiou

9.11.2021

„Zdravie má každý vo svojich rukách a príroda ponúka všetko, čo potrebujeme na prevenciu, alebo liečbu nášho tela i duše,“ hovorí bylinkárka, liečiteľka a učiteľka Iveta Henzelyová.

Jej prvotina Bylinková škola, prišla práve v čase, keď sa ľudia opäť vracajú k prírode a čerpajú z nej silu.

Bylinková škola prináša rozsiahle informácie o botanike, o prírodnej a čínskej medicíne, ale aj  o fungovaní ľudského tela. Pomáha rozpoznávať rastliny a pripravovať z nich liečivá na rôzne ochorenia.

Kde ste získali všetky tieto vedomosti o bylinkách?

Od malička som žila medzi bylinkami. V našej rodine bolo bežné počas leta zbierať všetko, čo rástlo okolo nás. Prázdniny som trávila v Slovenskom raji, v skutočnom raji liečivých rastlín. O bylinkách som sa učila už na základnej škole, ale nebolo veľa kníh, ktoré sa zaoberali liečivými účinkami rastlín. Zbierala som všetky články, publikácie, skriptá o botanike, fytoterapii, o pestovaní a využívaní liečivých rastlín. Dodnes sa stále učím, príroda je nekonečná kniha, v ktorej sa dá čítať.

Iveta Henzelyová

Súvisí načasovanie knihy s faktom, že ľudia od začiatku pandémie oveľa viac oceňujú silu prírody a opäť k nej nachádzajú cestu?

Neplánovala som termín vydania knihy, prišiel sám, presne vtedy, keď to bolo najvhodnejšie. Je pravda, že kniha vyšla v dobe, kedy ľudia hľadajú cestu k bylinkám, hľadajú knihu, ktorá by poskytla základné informácie a orientáciu v liečivých rastlinách, postupoch ich spracovania a využitia. Na trhu je veľa kníh o bylinkách, ale takáto komplexná kniha, ktorá prináša aj vedomosti o aplikácii bylín podľa čínskej medicíny, je na našom trhu prvá.

NELIEČI SA CHOROBA, ALE ČLOVEK

Bylinkár je tak trochu alchymista. Experimentujete s bylinkami? Nelákalo vás vynájsť napríklad tinktúru na koronavírus, či elixír večnej mladosti?

Práca s rastlinami, alebo lepšie povedané – život s rastlinami – je naozajstnou alchýmiou. Skutočný bylinkár ovláda univerzálne duchovné zákony, rozumie prírode i človeku. Vie, že neexistuje jeden liek na chorobu, pretože sa nelieči choroba, ale človek. Preto mi nikdy nenapadlo vynájsť nejaký čarovný liek. Miešam vlastné čajové zmesi pre jednotlivých ľudí, varím bylinkové masti a oleje, robím likéry, vína, bylinkové pivá. Skúšam stále niečo nové.

Ktorá je podľa vás top najúčinnejšia bylinka a ktorá je vaša obľúbená?

Odpradávna bylinkári označovali jednu rastlinu za kráľovskú, za univerzálnu liečivú rastlinu. Je to konopa siata. Mojou obľúbenou rastlinou je púpava, ľubovník a levanduľa. Púpava je nenáročná, skromná, ale naučí nás neuveriteľnej flexibilite, odhodlaniu začať znova, pomôže pri nerozhodnosti a pasivite. Ľubovník upokojuje utrápené srdce, pohladí dušu i telo. Levanduľa nás svojou vôňou spája s našim vnútrom, prejasňuje myseľ, prináša pokoj a harmóniu.

Kniha Bylinková škola od Ivety Henzelyovej

Niekto ako ja pestuje päť byliniek a už si myslí, že je bylinkár. Čo by každý pravý bylinkár mal vedieť?

Bylinkár je ten, kto hoci aj s piatimi rastlinami dokáže pomôcť pri zdravotných problémoch. Nejde o množstvo vedomostí, ale o ich uplatnenie v praxi. Indiánski šamani dokážu liečiť len s jednou bylinou všetky psychické i fyzické ochorenia.

POZVÁNKA DO ZELENÉHO SVETA

Založili ste Bylinkovú školu Matky Zeme. Pre koho je určená a čo sa v nej môžeme naučiť?

Bylinková škola Matky Zeme je určená všetkým, ktorí sa chcú naučiť poznávať a používať liečivé rastliny, pre začiatočníkov, ale aj pre tých, ktorí už majú skúsenosti s fytoterapiou. Ponúkame množstvo kurzov, na ktorých študenti prejdú od základnej abecedy bylinkára až po astrológiu, preberáme čínsku medicínu, rôzne druhy prírodnej medicíny – liečbu púčikmi rastlín, aromaterapiu, liečbu hlinou a iné. Kurzy sú vždy praktické, na každom sa naučia študenti niečo nové vyrábať, alebo sa zoznámia s nejakou novou metódou liečenia rastlinami.

Každý autor odovzdáva čitateľovi kus zo seba. Čo ste Bylinkovou školou chceli odovzdať svetu?

Moja prvá kniha je pozvánkou do čarovného zeleného sveta, do sveta farieb, vôní a vibrácií. Chcem ňou nadchnúť ľudí pre liečivé bylinky, ukázať im krásu a silu prírody. Naučiť ich, že zdravie má každý vo svojich rukách a príroda ponúka všetko, čo potrebujeme na prevenciu, alebo liečbu nášho tela i duše.

10 likes

Author

Andrea Ágg

Zbožňujem zaletieť do vzrušujúceho sveta knižných hrdinov, no v realite som vzorná manželka, mama dvoch dievčatiek a autorka dvoch básnických zbierok. Baví ma vytváranie mojej záhrady snov, podobne, ako to robil Monet, ktorý sa stal mojou celoživotnou inšpiráciou. Pestujem kvetiny a bylinky a rada dávam druhú šancu ošúchaným rárohám. Najväčším potešením je pre mňa objavovanie nových miest na roadtripoch s rodinou a dokonalým relaxom je plavba v kanoe po pokojnej rieke. Obklopujem sa veselými ľuďmi, no rovnako rada sa zatvorím do „komôrky“, kde zotrvám sama so sebou alebo s dobrou knihou. Tie, ktoré ma najviac zasiahli rada požičiavam. Mám potrebu deliť sa o odkaz knihy, aj preto píšem tieto recenzie.

Your email address will not be published.

*/?>