fbpx

Rozhovory

Stefan Ahnhem: Snažím sa svojimi knihami posúvať hranice čitateľov

20.10.2020

Do jeho kníh je zamilovaných tisíce ľudí na celom svete. Oprávnene! Stefan Ahnhem je jedným z kráľov severského krimi a aj keď sa zdá, že v tomto literárnom  segmente bolo už všetko vymyslené, vždy príde s niečím novým, sviežim. Autor detektívnych románov ako Obeť bez tváre, Deviaty hrob, 18 pod nulou, či Motív X.  Pred pár rokmi odštartoval sériu s vyšetrovateľom Fabianom Riskom, ktorá mu priniesla celosvetový úspech a novinka X spôsobov ako zomrieť je rozuzlením z predchádzajúcej knihy.

Stefan Ahnhem
Stefan Ahnhem

Stefan Ahnhem je Švéd žijúci v Kodani so svojou rodinou a aktuálne pracuje už na šiestej knihe s Fabianom Riskom.

„Som šťastný, že som mal šancu navštíviť Bratislavu a svojich slovenských čitateľov minulý rok, lebo tento rok je cestovanie nemožné. Nezostáva mi nič iné len písať, i keď taký bol aj plán. Veľmi mi chýba interakcia s mojimi čitateľmi, je to pre mňa nenahraditeľný kontakt, ale nedá sa nič robiť.“

Ako vám to ide? Vyzeráte dosť zanedbane.

(narážam na jeho dlhšie vlasy, lebo povedal, že ostrihať sa dá až po napísaní príbehu)

Písanie knihy je skoro ako preplávanie Atlantického oceánu. Niekedy vám ide ľahko a inokedy ste blízko utopeniu sa. Teraz som mal celkom ťažké obdobie, lebo z napísaného textu som vyhodil sto strán, čo je približne tri mesiace práce. Učinil som tak pre dobro knihy, viem, ale bolo to ťažké, i keď už som sa zmieril a znovu si plávam po hladine.

Aký je váš spôsob písania, vystavania príbehu, vymyslenia postáv?

Začínam tak, že si ručne píšem poznámky do svojho diára. Sedím v kaviarňach, počúvam hudbu a plánujem si scény. Takto vyzerá môj normálny pracovný deň približne prvé dva mesiace pri každej knihe. Potom sa vrátim k počítaču a začínam písať. Keď narazím na nejaký problém, idem naspäť von, kde všetko vyrieši. Zvyčajne nemám plán na koniec knihy, ale počas procesu sa mi ukáže, alebo ho vyhľadám.

Plynú vám myšlienky lepšie vonku? Doma je proces zastavený?  

Keď sedíte na zadku a pracujete so slovami, musíte niekedy svoju prácu odložiť a znova sa k nej vrátiť, aby ste sa na ňu dokázali pozrieť z nadhľadu a s odstupom času. Je to o veľkých detailoch. Preto zatváram počítač a píšem si poznámky rukou. Mám energiu, aby som otvoril dvere najčudnejším myšlienkam a scénam. Kriminálky sú predovšetkým o prekvapení a o tom, aby som ako autor urobil neuveriteľné uveriteľným.  

Vaše knihy sú brutálne, čudné, zvrátene, ale v každej z nich sa nachádza aj humor, silné ženy a prípadne žabomyšie vojny medzi švédskymi a dánskymi policajtami.

Som presvedčený, že v živote samotnom je všetko – tragédia, humor, láska, smútok… Humor som určite zdedil z môjho predchádzajúceho povolania, bol som scenárista komediálnych seriálov pre švédsku televíziu. Potom som sa cítil, že thrillery mi sedia viac, ale humor ma neopustil. Aj keď si policajt a vyšetruješ brutálnu vraždu, pre teba je to v konečnom dôsledku len džob a každodenná práca. Musíš mať dôvod na úsmev. Humor mám väčšinou v prvej polovici knihy, potom zvyšujem intenzitu, napätie, príbeh sa stáva komplikovanejším a na humor už nie je priestor.

Milujete hudbu, váš hlavný hrdina Fabian miluje hudbu, jeho syn tiež. Snažíte sa svojich hrdinov napísať ako „normálnych“ ľudí?

Postavy a príbeh sú spojené nádoby a idú dopredu, rovnako ako sa menia spolu. Začínam príbehom a potom sa sústredím na nielen na to, čo sa v mojich knihách deje, ale o čom vlastne ten príbeh je. Posledným aspektom je zamyslenie sa, čo príbeh spraví s mojimi postavami. My ľudia sme rovnakí, ale stále sa predsa meníme vzhľadom na to, čo sa deje v našom živote. Aj Fabian je dnes oveľa komplikovanejší ako bol pred ôsmimi rokmi, keď som ho stvoril, napriek tomu, že som s ním nemal tento plán. Fabian i ja sa so zmenami musíme vyrovnať.

Sám ste povedali, že v písaní detektívnych a krimi románov bolo už všetko vymyslené a preto sa snažíte meniť optiku.

Presne tak. Každý príbeh už bol vypovedaný, snažím sa nachádzať malinké veci, ktoré som ešte nečítal a posúvam hranicu ich vnímania trochu ďalej. Keď čítate veľa kriminálok musíte sa cítiť, že ste prečítalo všetko. Chcem mojich čitateľov prekvapiť. Neviem či som úspešný, ale s každou knihou je cieľ rovnaký.

Zmenil sa vám život, odkedy ste sa stali slávnym spisovateľom?

Nikto ma na ulici nespoznáva, nepýta si autogram a nechce sa so mnou fotografovať. Ak by do Kodane prišla J. K Rowlingová, ani ju by nespoznávali. Takže, nie – po tejto stránke sa mi život nezmenil. Teší ma, ale že dnes ľudia čakajú na moje knihy. Píšem celý môj život a vždy som na niekoho čakal – na producentov, na finančníkov. Dnes je situácia iná, čaká sa na mňa a ja môžem byť pomalý, alebo dať si na čas.

Stefan Ahnhem

Priviedol švédsky detektívny román k novým výškam prostredníctvom inteligentnej koláže psychologického trileru, americkej akčnosti a severskej detektívnej tradície. Predtým pracoval ako scenárista v televízii. So svojou rodinou žije v Kodani.

Ďalšie články

0 likes

Author

Andrea Coddington

Som slovenská spisovateľka a okrem toho, že najradšej píšem knihy, ktorých s tou najnovšou budem mať na konte jubilejných desať, zbožňujem informácie. Takmer o všetkom – knihách a ich autoroch predovšetkým. Prostredníctvom mojich rozhovorov, lebo novinárčina je tiež moja láska, vám priblížim svet talentovaných a zaujímavých ľudí. Začítajte sa, nech sa páči.

Your email address will not be published.

*/?>