fbpx

O knihách

Dobre si rozmyslite koho pustíte do domu

14.10.2020

Značky:, , ,

Znepokojivý triler budete čítať so zatajeným dychom.  

Lisa Jewellová je svetoznáma spisovateľka žijúca v Londýne. Autora dosiaľ napísala dvadsať románov, z ktorých sa predalo viac než 4,5 milióna výtlačkov a jej knihy preložili do 21 jazykov.

Do povedomia čitateľov na Slovensku sa dostala prvým románom Jednoducho zmizla, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Tatran.

Jej najnovší román s dramatickou zápletkou má názov Rodina v podkroví. Mysteriózny triler plný rodinných tajomstiev a manipulácie vám pokladá otázku – čo by ste robili, ak by sa jedného dňa k vám na istý čas nasťahovali priatelia, ktorých ste len nedávno spoznali, ale ktorí by už nikdy neodišli?

Lisa Jewellová: Rodina v podkroví
Lisa Jewellová: Rodina v podkroví

V jadre príbehu sú tri postavy – Libby, Henry a Lucy. Vyznať sa v jednotlivých postavách môže byť zo začiatku problém. Ale postupne sa odhalí všetko v tom správnom poradí.

Samovražedný pakt 

Libby po dovŕšení svojich 25. narodenín nečakane zdedí rodinný dom v lukratívnej časti Chelsea v Londýne. O tajomstvách domu však nič netuší. Až do chvíle, kým sa o tom nedočíta v článku zanieteného novinára. V dome podnikateľskej rodiny Lambovcov došlo v 90. rokoch k tragédii. Spoločnú samovraždu pravdepodobne spáchali traja ľudia – manželia Henry a Martina Lambovci a jeden cudzí muž.

Henry je syn Lambovcov, ktorý so svojimi súrodencami zažil ťažké detstvo. Jeho rodičia žili do istého času ako bohatí ľudia, ktorí sa radi obklopovali luxusnými vecami a usporadúvali veľkolepé večierky. K zmene prichádza v momente, keď do domu pozvú hudobnú skupinu s výstrednou speváčkou nahrať videoklip. Potiaľto v poriadku. Ak by videoklip dotočili a navždy odišli. Opak sa stane pravdou. Dvaja členovia kapely sa totiž nikam nechystajú.

Lucy žije so svojimi dvoma deťmi vo francúzskom Nice a len s ťažkosťami sa pretĺka životom. Často nemajú ani kde prespať a kvalitné jedlo je pre nich luxus. Luciinu minulosť autorka odkrýva len veľmi pomaly. Hra na husliach a starostlivosť o dve maloleté deti sú jej najväčšia radosť i trápenie zároveň.

Henryho desivé odhalenia

Posplietať niť všetkých troch osudov je tá najnapínavejšia časť románu. To, čo sa dialo v dome v Chelsea, vyrozpráva Henry.

Poznáme tragický koniec obyvateľov domu, ale nevieme motív ani realitu, ktorá je za tým. Rozuzlenie preto prekvapí. 

Originálna zápletka, dve dejové línie rozprávania, neobjasnené úmrtia a desivé detstvo – na to stavila pri písaní tohto románu Lisa Jewellová a urobila to vynikajúco.

Budete ho čítať so zatajeným dychom. V rámci svojho žánru možno považovať túto knihu za výnimočnú.   

A.J. Finn, autor knižného bestselleru Žena v okne Jewellovej Rodinu v podkroví hodnotí takto:

„Len málo autorov psychologických trilerov dokáže vymyslieť takúto brilantnú rafinovanú zápletku a ešte menej ju zaľudni takými vierohodnými postavami. Toto dielo sa ligoce ako vzácna oceľ a preniká do hĺbky ľudskej podstaty.“     

2 likes

Author

Terézia Zoľáková

Som introvert s ukecanými výchylkami. Milujem knihy už od detstva, cestovanie a turistiku od dospelosti, fotografovanie za posledných pár rokov a momentálne som našla záľubu v pečení a záhradčení. A to najlepšie na koniec: môj vek neuhádnete ? Pokiaľ neuvidíte čierne na bielom.

Your email address will not be published.

*/?>