fbpx

O knihách

Fitzek vás opäť núti zabudnúť na dýchanie

14.9.2020

Značky:, ,

Sebastian Fitzek: Zlodej duší

Zlodej duší vás svojou atmosférou úplne prevalcuje.

Úspešný nemecký autor psychotrilerov Sebastian Fitzek vo svojej najnovšej knihe Zlodej duší rozbieha ďalší napínavý príbeh. Tentokrát z prostredia psychiatrickej kliniky. Práve tu sa začína psychologická hra s postavami.

Zlodej duší je vynikajúci triler, pri ktorom chvíľami pozabudnete na dýchanie. Všetko sa začne, keď tri ženy plné života zmiznú bez stopy. Nájdu ich po čase zúbožené a psychicky zlomené. Nezabili ich, nemučili, ani neznásilnili. Padli do rúk psychopatovi, ktorého prezývajú Zlodej duší. Prežili teda niečo oveľa strašnejšie. Niekto sa zmocnil ich duší.

Autor vás prevedie tými najtemnejšími miestami v deji a postupne sa vám dostane do hlavy. A nepustí vás, až kým nedospejete k záveru.

A ten, ako vždy, poriadne prekvapí.

Vyrieš hádanku a máš náskok pred vrahom  

Hlavným dejiskom sa stane psychiatrická klinika na ostrove Teufelberg. Lekári aj pacienti sú zdesení, keď sa do budovy nepozorovane dostane „vrah duší“ krátko pred tým, ako ich snehová víchrica odreže od okolitého sveta.

Ako sa môžu zachrániť? A majú vôbec v takejto situácii šancu na záchranu? Možno stačí naozaj málo. A to vyriešiť hádanku, ktorú zanecháva Zlodej duší na lístočkoch, ktoré držia vo svojich rukách jeho obete.  

Fitzek dokáže v každom svojom trileri skomplikovať takmer všetko, čo sa len skomplikovať dá. Gordický uzol nerozmotáva, práve naopak. A inak to nie je ani v Zlodejovi duší. Vymyslí zápletku, ktorá vás zmätie a v konečnom dôsledku katarzným účinkom určite aj uspokojí. Uhádnuť vraha alebo motív je skutočným rébusom.

Nechýba násilie, strach, zlo a mnohokrát drastické detaily. Ak by tieto faktory vo Fitzekových knihách neboli, nehovorili by sme o Sebastianovi Fitzekovi.

Bude súčasťou hry aj pomsta?

Zlodej duší má aj čosi navyše. Súčasťou deja je totiž psychologický experiment. Toho sa zúčastní skupinka študentov pod dohľadom profesora, ktorého identitu spoznáme až v úplnom finále.

Profesor ich poverí čítaním zdravotných záznamov z istej psychiatrickej kliniky. Rovnako ako predtým, museli ohrozovaní pacienti na klinike dospieť k vyriešeniu hádaniek a počas experimentu museli odhaliť skutočný cieľ zlodeja duší.

Kto nakoniec bude ťahať za kratší koniec? Hlavní hrdinovia v knihe nebudú mať na výber, ale čitateľ áno. Dôležitou podmienkou je však hádať a hádať hlavne tie správne odpovede. A najmä uhádnuť, čo je za celým príbehom – zmocniť sa človeka, jeho duše, nahnať mu strach, pomstiť sa, či len jednoducho zabíjať?

Zlodej duší zaplní nielen celý dej knihy, ale i vašu myseľ. Nech si vytvárate akékoľvek možné scenáre a máte pocit, že už ste pochopili celú pointu, mýlite sa. Nakoniec je vždy všetko inak.

Zlodej duší sa zmocní vášho voľného času a nepustí vás, kým ho nechytíte spolu s hlavnými hrdinami. Preteky s časom sa môžu začať.  

2 likes

Author

Terézia Zoľáková

Som introvert s ukecanými výchylkami. Milujem knihy už od detstva, cestovanie a turistiku od dospelosti, fotografovanie za posledných pár rokov a momentálne som našla záľubu v pečení a záhradčení. A to najlepšie na koniec: môj vek neuhádnete ? Pokiaľ neuvidíte čierne na bielom.

Your email address will not be published.

*/?>