fbpx

O knihách

Slávna Anna neprestáva inšpirovať ani po storočí

8.7.2021

Všetečná Anna a jej veselé životné príbehy sú späť. Ideálna dávka pozitívnej energie na pochmúrne dni.

Anna v Summerside

Anna v Summerside je štvrtá kniha zo série Anniných príbehov od autorky Lucy Maud Montgomeryovej . Anna už dospela, dokončila školu a dostala miesto riaditeľky školy v Summerside.

Jej milovaný Gilbert medzi tým študuje medicínu a tak sú na tri roky odlúčení. Anna sa ocitá v cudzom meste, ktoré sa na chvíľu stane jej domovom a spoznáva množstvo zaujímavých nových ľudí.

Zmena v štýle rozprávania

Nakoľko sú Anna a Gilbert zasnúbení, ale každý na inom mieste, píše mu Anna pravidelne listy. Obsiahle a romantické, plné hlbokých úvah, ale aj nezbedných myšlienok. Presne takých, ako je Anna sama.

Opisuje mu v nich svoje zážitky a zdôveruje sa so svojimi strasťami. Jej listy tvoria väčšinu knihy. Na rozdiel od predošlých dielov tak nastáva mierna zmena v štýle rozprávania príbehu.

„Dúfam, môj najdrahší, že keď si nájdeme svoj vysnívaný dom, bude okolo neho fúkať vietor. Rada by som vedela, kde stojí – ten neznámy dom. Budem ho mať radšej za mesačného svitu alebo za svitania? Dom budúcnosti, kde prežijeme lásku, priateľstvo, prácu a zopár veselých dobrodružstiev, čo vnesú smiech do našej staroby. Do staroby?! Vari my dvaja budeme niekedy starí, Gilbert? Zdá sa to vylúčené.“

Hlavná postava sa stáva vedľajšiou

Nejde však o jedinú zmenu. Obdobie troch rokov, ktoré táto kniha pokrýva, je pre Annu akoby obdobím čakania. Čakania na svadbu a na začiatok nového života s Gilbertom. Jej osobný príbeh sa príliš neposúva a dej sa sústredí na množstvo nových postáv, ktoré spoznáva v Summerside.

Anna sa tak stáva akoby vedľajšou postavou, spájajúcou životné príbehy obyvateľov Summerside. Aj napriek tomu je kniha dôležitá pre pochopenie rozvoja jej charakteru.

Už to nie je malé nezbedné dievčatko, ktoré najviac na svete trápia jej pehy a mrkvové vlasy. Dospela a stala sa z nej silná mladá žena. Annu si jednoducho každý zamiluje.

„Ale, ó, Gilbert, nikdy sa nezmeňme na príliš starých a múdrych – nie, nebuďme pristarí, ani príliš pochabí na to, aby sme mohli vojsť do rozprávkovej krajiny,“ píšem v jednom z listov svojej láske.

V čom hľadať odkaz knihy?

V Summerside strávi len tri roky, no životy domácich zmení navždy. Zanechá v nich stopy po svojej dobrosrdečnosti a naučí ich na život nazerať cez ružové okuliare.

A práve v tomto možno nájsť najväčší odkaz tejto knihy. Každý z nás by sa mal snažiť byť o niečo viac ako Anna. Hľadať vo svete to krásne a romantizovať si svoj život.

Anna neprestáva inšpirovať ani viac ako storočie po tom, čo bola napísaná. V slovenskom preklade aktuálne vychádza nová edícia od Slovartu a pre tých, ktorým knihy nestačia, sú tu aj dve adaptácie.

Tá najnovšia od Netflixu sa mierne odkláňa od svojej knižnej predlohy, takže dokáže (milo) prekvapiť aj skalných fanúšikov.

1 likes

Author

Adriana Friedlová

Rada si o sebe myslím, že som vtipná, ale môj humor pozostáva z čiernych vtipov a suchých poznámok, čo sa nie vždy stretne s porozumením (rozumej - takmer nikdy). Možno preto si často obľúbim v knihách záporákov a moje najviac obľúbené sú drzé badass hrdinky.

Your email address will not be published.

*/?>