fbpx

O knihách

Ani naháňačka na autách nie je napínavejšia než táto kniha

8.5.2020

Nemecký autor je opäť pripravený preveriť čitateľa.

Sebastian Fitzek je známou postavou spisovateľského sveta trilerov. Na Slovensku mu zatiaľ vyšlo sedem prekladov vo vydavateľstve Tatran a každý zaznamenal veľký úspech. Najnovšie sa o pozornosť uchádza psychotrilerom Šialená hra.

Surovosť do vás nevrazí takou intenzitou, na akú môžete byť zvyknutí, no jej úlohu preberá napätie. Dôkazom sú aj slová chvály rešpektovaného nemeckého spravodajského týždenníka Focus, ktorú zverejnil na svojej internetovej platforme: Knihy, ktoré čitateľ nedokáže pustiť z ruky, voláme trháky. Šialená hra Sebastiana Fitzeka je presne takou knihou. Pútavá a strhujúca v každej kapitole. Ani naháňačka v autách po uliciach hlavného mesta nemôže byť napínavejšia ako Šialená hra.“

Šialená hra od Sebastiana Fitzeka z vydavateľstva Tatran
Foto: Andrea Gálová

Hra s najvyššími stávkami

Ira Saminová je kriminálna psychologička povolávaná k zložitým prípadom vyjednávania. Jej život, súkromný i pracovný, sa však nezadržateľne rúti do priepasti. Nevie sa vyrovnať so samovraždou svojej staršej dcéry, ktorú si dáva za vinu. Druhá dcéra ju navyše viní, že nezabránila smrti sestry a odmieta s ňou akýkoľvek kontakt.

Keď je Ira pripravená ukončiť bezcieľny život, postaví sa jej do cesty nový prípad. Nadriadení ju zaangažujú do vyjednávania so psychopatom, ktorý obsadil rádiové štúdio a je rozhodnutý zabíjať.

V živom vysielaní chce riskovať životy rukojemníkov v nekompromisnej hre. Je pripravený zapojiť celé Nemecko do rozhlasovej súťaže. Ak poslucháč prijme hovor s nesprávnym heslom, pripraví niekoho v štúdiu o život.

„Ahoj Berlín. Je 7:35 a vy práve počúvate svoju najväčšiu nočnú moru. Odteraz budem každú hodinu hrať Cash Call podľa svojich pravidiel. O 8:35 niekde v Berlíne po prvý raz zazvoní telefón. Ak to zdvihnete a ohlásite sa novým heslom, dovolím jednému z rukojemníkov odísť domov. Ale ak budem počuť nesprávne heslo, bude to škoda. Lebo v tom prípade niekto toto kolo hry prehrá,“ hovorí Fitzek ústami šialenca vo svojom trileri.

V šialenej hre mieni pokračovať, kým neprivedú jeho snúbenicu.

Jednoduchá požiadavka.

No nie za predpokladu, že je už niekoľko mesiacov mŕtva.

Prehliadka zlomených charakterov

Fitzek ponúka nepríjemné pocity tlaku na hrudi, zástavu dýchania a nečakané odhalenia. V Šialenej hre je však jeho povestná drsná stránka príbehov v plnej miere nahradená vykreslením psychológie hlavných postáv.

Dielo je prehliadkou ťažkých osudov, ktoré do veľkej miery poznačila láska. Či už to bola oddaná láska k osudovej žene, alebo láska k dieťaťu. Autor sa snaží vniesť svetlo do myšlienkových pochodov ľudí, ktorí nemajú čo stratiť. Vkráda sa do uvažovania jedincov, čo majú vieru iba vo vlastnú pravdu a sú ochotní pre ňu položiť aj život.

13. mája 2020 o 18:00 sa uskutoční aj livestream beseda s týmto skvelých autorom. Nenechajte si to ujsť.

Okrem zložitých životných situácií sa autor ponára aj do šedej zóny spoločnosti reprezentovanej alkoholizmom, samovraždami a promiskuitou. Nahliada do tajných komnát, o ktorých sa ľudia boja hovoriť, no napriek tomu sa dotýkajú nejedného.

Svojmu štýlu písania však autor ostáva verný. Aj táto kniha nesie so sebou vypäté situácie vedúce k šokujúcim zisteniam. A keď si už myslíte, že ho dokonale poznáte a viete predvídať jeho kroky, ste poľahky za blázna.

Hoci sa v knihe opäť raz potvrdila brilantná schopnosť autora lapiť čitateľa do trpezlivo vystavanej pasce, rozhodne sa neradí k jeho najpôsobivejším.

Je akoby slabším odvarom toho, na čo sme u Fitzeka zvyknutí. Surovosť, krvilačnosť a beštiálne momenty, ktoré jeho trilery zvyčajne sprevádzajú, sa do deja takmer nedostali.  Treba však prihliadnuť na fakt, že z pohľadu chronológie ide o druhú Fitzekovu knihu, a tak prvky brutality sa ešte len mali postupne vkrádať do jeho populárnych príbehov.

Začítajte sa do recenzie aj na predchádzajúcu knihu, tohto spisovateľa.

3 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>