Šiesty štúdiový album Simy Martausovej sa nesie v duchu oslobodenia.
Viera a vzťah k Bohu speváčky Simy Martausovej sa odzrkadľuje v jej samotnej hudobnej tvorbe. Jasným príkladom je aj posledne vydaný album Oslobodená, ktorého názov vznikol podľa rovnomennej prvej piesne albumu.
Po Víťazstve v Gospel talente začala speváčka s hudobnou produkciou, ktorá priniesla debutový album Vyzliecť si človeka. Album obsahuje rovnako pomenovaná pieseň, ktorá sa postarala o výhru v Gospel talente 2009.
Keď som sa raz „modlila hudbou“
Na hudobnom konte má šesť štúdiových albumov, ktoré speváčke priniesli množstvo úspešných nominácií a ocenení. Azda jej najznámejším a najúspešnejším hudobným hitom sa stala pesnička Nenahraditeľná v spolupráci s acapella For You, ktorá odznela vo všetkých slovenských rádiách.
Pre rádio Expres Sima uviedla: „Pesnička vznikla, keď som sa raz „modlila hudbou“..takže nepatrí nijakému mužovi… ale Tomu, čo ma stvoril…,“
Pre Martausovú je album vzácny a osobný
Novinka Oslobodená sa skladá z trinástich piesní, ktoré sú obohatené o dve bonusové skladby v mixe popovej a gospel tvorby. Na albume sa podieľali Randy Gnepa, ktorý sa postaral o finálny mix a mastering mal pod palcom Miťo Bodnár, ktorého si speváčka prizvala do jednej z piesní aj zaspievať. Prepojenie songov dotvoril obal a booklet, ktoré sú dielom fotografky Anny Opinovej.
Charizmatická speváčka doplnila o albume pre média: „Na nahrávanie som pozvala zaujímavých hostí, ktorých si vážim ľudsky aj umelecky. V mnohých piesňach počuť nielen môj hlas, ale aj hlasy mojich priateľov. O to viac je pre mňa tento album vzácny a osobný, a práve obsadením bude pestrejší ako predošlé. Vložila som doň nielen svoje piesne, ale aj kúsok svojho srdca. Keďže sme za posledné mesiace mali menej koncertov, chceli sme potešiť našich fanúšikov a aspoň takýmto spôsobom byť s nimi.“
Symbolický dátum
Skladba a videoklip Červené polia sprevádza kampaň k filmu Správa režiséra Petra Bebjaka. Skladbu nahrávala Sima so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a dirigentom Adriánom Kokošom.
„Pesničku som napísala necelé dve hodiny potom, ako som videla film Správa. Bol, a stále to je, neuveriteľne silný príbeh. V texte nájdete hlas odsúdeného. Prihovára sa vojakovi, ktorý sa ho chystá popraviť – je jeho svedomím,“ priblížila interpretka pre média.
„Sima dokázala napísať pieseň, ktorá presne vystihuje atmosféru filmu – cítiť z nej smútok, ale zároveň aj obrovskú nádej, osamelosť, ale silu nevzdať sa,“ dodáva producent DNA Production Rasťo Šesták.
„Nakrúcali sme v deň, kedy sme si pripomenuli jeden z najčernejších momentov našich dejín – prijatie židovského kódexu. Prešlo takmer osemdesiat rokov a my si stále nemôžeme povedať, že táto kapitola z dejín je už definitívne za nami. Práve preto je pre nás príbeh Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu taký dôležitý. Aby sme si znova uvedomili, ako ľahko sa zlo dostane do našich životov, aké hrôzy dokáže spôsobiť a aké ťažké je ho zo spoločnosti vykoreniť,“ uviedol producent DNA Production Rasťo Šesták. Premiéra videoklipu sa taktiež viaže na symbolický dátum, výročie tzv. Krištáľovej noci. Samotný názov Krištáľová noc vznikla podľa rozbitých výkladov židovských obchodov. Tento protižidovský pogrom sa odohral v noci z 9. na 10. novembra 1938 v Nemecku.
Venovaná duchu Vianoc
Jedna z bonusových piesní na albume je venovaná duchu Vianoc. Vianočná pesnička Tancujú zvony príjemne navnadí na čaro vianočnej atmosféry a pravého ducha Vianoc. Sima vložila do pesničky radosť, vďačnosť, lásku a nahrala ju so symfonickým orchestrom a dievčenským zborom. Videoklip vznikol z vianočných a zimných videí, ktoré speváčke posielali fanúšikovia počas novembra. Obsahuje napríklad zábery z pečenia medovníkov, váľanie sa v snehu, korčuľovanie.
„Keďže náš nový album vychádza v zimnom období pred Vianocami, povedali sme si, že ako bonus zaradíme aj jednu vianočnú pieseň. Pôvodne sme ju s kapelou nahrali v štúdiu, neskôr sme do spolupráce prizvali symfonický orchester a dievčatá zo zboru SRo,“ uviedla interpretka pre média.
Speváčka Sima Martausová produkuje hudbu, s ktorou sa prihovára samotnému Bohu. Svojím hudobným repertoárom ponúka poslucháčom vlastný pohľad na život a vieru, ktorý je nekontroverzne sprístupnený všetkým generáciám poslucháčov.