Tradičný príbeh vzniku a rozšírenia hry Monopoly je povrchným zjednodušením. Je omnoho komplikovanejší a pre niekoho azda aj frustrujúcejší.
Roztiahnete pred seba notoricky známu hraciu plochu pokreslenú názvami ulíc, námestí, podnikov či väzenia. Rozdelíte si kovové figúrky, prostredníctvom ktorých sa pohybujete po zmenšenom a zjednodušenom svete.
Rozdáte peniaze, pekne bankovku po bankovke, pripravíte si farebné kartičky s majetkom.
Ste predsa bankár!
Populárna hra Monopoly baví miliardy ľudí po celom svete už vyše sto rokov. Keby vám však pôvodná autorka nazrela do hlavy a videla, čo vás na jej hre baví najviac, v hneve by ju aj s krabicou šmarila von z okna.
Príbeh Monopoly je prekvapujúco zamotaný, trošku frustrujúci a trošku komplikovaný.
Nie sme v holywoodskom filme
V Amerike zúrila Veľká hospodárska kríza, v 30. rokoch 20. storočia Charles Darrow nemal prácu, rodinu však áno. Hľadal cestu z marazmu a ako napovie tento príbeh, napokon ju našiel.
Darrow pripravil hru na zabavenie rodiny a priateľov. Na okrúhlej voskovanej látke rozkreslil hracie pole s ulicami, majetkami a políčkami a nazval ju Monopoly.
Keď ju neskôr predal spoločnosti Parker Brothers, Darrow už neriešil, že nemá prácu. Rodák z Philadelphie sa stal rozprávkovo bohatým.
Stop!
Takto to v skutočnosti bolo, no vo svojej podstate je to len ďalší sladký, povrchný príbeh o človeku (najčastejšie mužovi), ktorý prišiel s prevratným nápadom takpovediac vo svojej garáži, a s ktorým dosiahol americký sen.
Keďže však nie sme v holywoodskom filme, ale v realite, ako už tušíte, také jednoduché to nebolo.
Chcela ukázať, prečo sú ľudia chudobní
Príbeh o Darrowovom americkom sne je stále v hlavách tisícov ľudí tým hlavným a správnym. Jeho prvá hracia plocha je aj vystavená v centrále hračkárskej spoločnosti Hasbro, ktorá ešte v minulom storočí pohltila Parker Brothers.
Ako sa to teda začalo?
Sténografka pôsobiaca vo Washingtone Elizabeth Magie, ktorej nik nepovedal inak, že Lizzie, bola umelkyňou a ľavicovou aktivistkou. Poukazovala na tie javy kapitalizmu, ktoré mnohých dráždia dodnes.
Skutočná moc sa hromadila v rukách niekoľkých rodín – Vanderbiltovcov, Rockefellerovcov či Morganovcov. Akýsi vtedajší Sorosovia. Často ľudí, ktorých milióny Američanov ani len nevideli.
A tak prišla s hrou, pomocou ktorej chcela Američanov vzdelávať a demonštrovať “hrôzy hromadenia obrovského množstva bohatstva na úkor iných”.
V skratke – stop vykorisťovaniu!
“Dúfam, že vo veľmi krátkom čase, muži aj ženy pochopia, že sú chudobní kvôli Carnegiemu a Rockefellerovi,” vysvetľovala v rozhovore v roku 1906 podľa Smithsonian Magazine.
V roku 1904 si dala patentovať spoločenskú hru s názvom Landlord’s game. V rohoch boli časti s názvom – Choď do väzenia a Verejný park. Štartovali ste na políčku – Matička zem – s krásnou modrou grafikou zemegule.
Hráči sa striedali a kupovali železnice, zbierali peniaze a platili nájomné. Magie vytvorila dve verzie pravidiel – prosperita a monopoly, čím chcela poukázať na žitie v prosperite a ako žiť pod nadvládou mocných rodín a korporácií – monopolov.
Hra sa začala rýchlo šíriť, najmä v prostredí ľavicovo zmýšľajúcich ľudí a organizácií. Šírila sa u kvakerov žijúcich v Atlantic City či radikálov a spisovateľov ako Upton Sinclair.
Šírila sa od priateľa k priateľovi, ako akási ľudová múdrosť, bez názvu, nebola zabalená ani v žiadnej krabici.
Napriek tomu ako tvorcu Monopolov poznáme vyššie zmieneného, o poznanie mladšieho nezamestnaného Charlesa Darrowa.
Ako to je možné?
Hrali ju aj Beatles
Bola to práve kvakerská verzia (kvakeri sú kresťanské náboženské hnutie), ktorú Darrow v roku 1935 predal Parker Brothers.
Kvakeri v Atlantic City premenovali časti hry podľa ikonických miest v Atlantic City ako Boardwalk či Park Place. A v tom momente sa celá hra od základov zmenila. Používali sa už len jedny pravidlá, a to tie, ktoré v drobných obmenách poznáme dnes.
Darrowovi priatelia mu ukázali hru, ktorá sa mu tak zapáčila, že si ju upravil na svoj obraz. Začal ju predávať priateľom a známym. Kópie vyrábal doma, doslova na kolene (alebo skôr na stole). Spolu s rodinou ručne farbili hracie plochy, písali karty s vlastníctvom a vyrezávali drevené domčeky.
Predtým, než hru predal Parker Brothers, zvládol takto vyrobiť a predať 5-tisíc kópií. Napokon sa stal “otcom” dnes kultovej hry a stal sa rozprávkovým milionárom.
Parker Brothers v ten istý rok, čo kúpili Darrowovu verziu, vyplatili 500 dolárov i Lizzie Magie, aby získali všetky práva na hru a zamedzili možným budúcim právnym opletačkám.
Lizzie sa najprv hra páčila, chválila ju. Parker Brothers na hru, ktorú od nej kúpili, dali dokonca aj jej podobizeň. Potom však pochopila, že princíp populárnejšej, Darrowovej verzie, je opačný, než ten, ktorý si pre svoju Landlord’s Game vysnívala pred rokmi ona.
Hromžila, nadávala, dávala rozhovory, v ktorých kritizovala Darrowa aj Parker Brothers. Už s tým však nič nezmohla. Upadala do zabudnutia. “Zabudnutou sa stala, keď zomrela,” vysvetľuje Phil Orbanes, historik Monopoly, v rozhovore pre CBS News.
Darrowove Monopoly sa okamžite po kúpe Parker Brothers stali senzáciou. Ako informuje Mary Pilon na portáli Smithsonian Magazine, prvý rok sa predalo vyše 278-tisíc kópií, v druhom už takmer dva milióny. Monopoly sa stali kultúrnou ikonou, objavili sa vo filmoch a seriáloch ako Prelet nad kukučím hniezdom či Sopranovci.
Skupina Beatles hrala Monopoly v hotelovej izbe počas prvého amerického turné. Dnes poznáme desiatky modifikácií a verzií – Monopoly Hry o tróny, Monopoly pre ženy, My Little Pony, Avengers, Stranger Things, Monopoly, v ktorých platíte kartou či Monopoly, v ktorých cieľom je podvádzanie.
“Hru si zahralo viac, než miliarda ľudí v 114 krajinách a v 47 jazykoch. Je synonymom pojmu globálna hra,” hovorí Jonathan Berkowitz zo spoločnosti Hasbro. Hasbro vlastní práva na hru po tom, čo v roku 1991 kúpil Parker Brothers.
Koniec oboch tvorcov hry Monopoly bol úplne rozdielny, ako ste už pochopili vyššie. Darrow sa stal milionárom a dnes je príkladom dosiahnutia amerického sna vlastnými silami a zarputilosťou. O Magie je posledný federálny zápis z roku 1940 – osem rokov pred jej smrťou. V kolónke zamestnanie je napísané – Tvorca hier. V stĺpci príjem – 0.
Keby sa dnes prechádzala po domovoch rodín tešiacich sa z Monopoly, nezdieľala by ich nadšenie. Z hry, ktorou chcela poukázať na drakonický vplyv hromadenia majetku a vykorisťovanie ostatných, je hra, z ktorej sa tešíme len vtedy, keď máme veľa peňazí a spôsobíme bankrot súpera.