Všetci ich poznáme, zbožňujeme a smejeme sa spolu s nimi aj dnes. Aký príbeh stojí za vznikom a tvorbou kultového seriálu Priatelia?
Na túto otázku odpovedá novinárka Kelsey Miller v ucelenej biografii Priatelia: Všetko o najobľúbenejšom seriáli všetkých čias.
Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler a Ross sa v roku 1994 stali najznámejšou partiou kamarátov na svete. Hoci bol ich začiatok nesmelý, počas druhej sezóny už išiel úspech hore raketovým tempom.
Siedmy člen partie
Priatelia sú sympatickí, vtipní a navyše aj dobre vyzerajú. Divák má často nesmiernu túžbu byť siedmym členom partie. V momente, keď si ich zapneme, máme dojem akoby sme prišli medzi svojich.
Životopis Priatelia vytvára podobný pocit. Teraz sa ale nachádzame na začiatku dlhej cesty, ktorá predchádzala nápadu a vzniku seriálu. Zoznámime sa s tvorcami, producentmi, režisérmi, rovnako ako aj so šiestimi hlavnými predstaviteľmi.
David Schwimmer, seriálový Ross bol jediným, ktorému bola rola písaná priamo na telo. Predstaviteľka jeho sestry, Monicy, Courteney Cox bola najväčšia profesionálka a najmenej zabúdala texty. Lisa Kudrow sa vždy začala smiať ako prvá. Postava Joeyho (Matt Le Blanc) bola pri štrajku hercov označená ako tá, ktorá by chýbala najmenej. A kniha je popretkávaná práve podobnými zaujímavosťami, ktoré dodajú ohromne populárnemu seriálu žiadaný kontext.
Seriál ovplyvnil vnímanie intímna v televízii, povzniesol kaviarenský životný štýl a dostupné módne trendy. Fungovalo to aj opačne, mnoho externých vplyvov ovplyvňovalo jeho vývoj.
Jeden z najväčších otrasov spôsobili teroristické útoky v USA 11. septembra 2001. Tvorcovia Priateľov v tom čase natáčali ôsmu sériu a mali už končiť. Zrazu sa stali útekom z reality.
Prečo sa stali kultom?
Priatelia dokázali baviť neuveriteľných desať sezón, počas ktorých si udržiavali štandard. Neboli však jediným populárnym sitcomom tých rokov. Kniha sa preto neustále pýta otázku: Prečo sa práve on stal výnimočným a je dnes považovaný za kultovú záležitosť? Vždy nachádza logický a kvalitne podaný argument.
Najsilnejší argument je už v samotnom názve. „Jedným z magnetov, ktoré seriál predávajú, je naša viera, že sú Priateľmi aj mimo kamery,“ píše sa v knihe. Tým sa zužuje hranica medzi tým, čo vidíme na plátne, a realitou.
Protagonisti sa rozhodli, že na súťažiach nebudú nominovaní ako hlavní, ale vždy ako vedľajší herci. Rovnocenní si boli aj v platových podmienkach.
Pre divákov sú akýmsi balzamom na dušu. Ukazujú realitu, no vždy ju trochu prikrášlia. Sú o období, kedy sú kamaráti našou rodinou.
Fenomén doby
Kelsey Miller píše publicistickým štýlom, je vecná, čím čitateľa automaticky vťahuje.Zábavne a s ľahkosťoumapuje cestu všetkých sérií, tvorcov a protagonistov.
„Je zrejmé, že knihe predchádzal dôkladný výskum, takže obsahuje veľa zaujímavých informácií,“ píše portál Good Morning America.
Autorka spovedá svojich blízkych odlišnej rasy, národnosti či orientácie a žiada ich, aby povedali, čo si o sitcome myslia. Tým dáva hlbší náhľad do vnímania seriálu z rôznych uhlov pohľadu.
Vysvetľuje mnohé nezrovnalosti, kvôli ktorým je kritikmi po rokoch odcudzovaný. Prečo sa Carol a Susan nikdy nepobozkali? Prečo Monica ako židovka zháňa na svadbu kňaza? Prečo sa do seba Rachel a Joey zamilovali?
Sprevádza nás štvrťstoročím, počas ktorého Priatelia ani na chvíľu nestratili nič z toho, čo za dekádu natáčania vybudovali. Stále sú a budú fenoménom jednej doby.
Text bude radosťou pre každého fanúšika seriálu. Odzrkadľuje nostalgiu a dobrú náladu, tak častú pri jeho pozeraní. Po prečítaní budete mať chuť si hneď pustiť aspoň jednu časť. Pri jednej to ale nikdy neostane.