fbpx

O knihách

Čo ponúka Anna zo Zeleného domu dnešnej generácii?

10.2.2020

Kto zo starších generácií by nepoznal slávnu Annu zo Zeleného domu a jej úsmevné životné príbehy. Čo však dnešná mladá generácia? Má ich Anna ešte vôbec čím osloviť?

Anna zo Zeleného domu je séria ôsmich kníh od kanadskej autorky Lucy Maud Montgomeryovej, pričom prvá kniha, podľa ktorej je nazývaná aj celá séria, vyšla pred viac než sto rokmi.

Séria kníh rozpráva životné príhody veselej Anny od momentu, keď sa ocitla v Zelenom dome až po príhody jej vlastných detí.

Anna zo Zeleného domu prvýkrát v necenzurovanom preklade
Kniha vyšla prvýkrát v kompletnom necenzurovanom preklade
foto: Adriana Friedlová

Knihy sú zasadené do konca 19. storočia a obsahujú hodnoverné zachytenie danej doby. Čím teda knihy dokážu osloviť aj dnešnú mládež?

Najsilnejší faktor? Anna

Jednoznačne najsilnejším faktorom knižnej série je samotná postava Anny. Na tú dobu bola nezvyčajne osobitá a silná ženská postava, čo platí až dodnes. Ukázala dievčatám na celom svete, že nie sú horšie ako chlapci a že sa nemajú báť ísť za svojimi snami.

A aj keď čelí v živote množstvu problémov, nevzdáva sa a hľadá spôsob ako dosiahnuť svoje ciele. Naučí sa byť hrdá na to, že je iná a že nie je hanba byť sama sebou a nezapadať. Ak niekedy nebudete vedieť ako ďalej, skúste si povedať čo by urobila Anna.

“Anna ponúka mladým čitateľom vzor nezávislej mladej ženy s odhodlaním a snahou stať sa úspešnou” povedala doktorka Jane Suzanne Carroll pre denník Independent.

Dôležitým motívom kníh je aj sila priateľstva a vzájomného porozumenia, ktoré Anna rada nazýva pojmom spriaznené duše.

Príbeh Anny zo Zeleného domu pokračuje
Príbeh Anny zo Zeleného domu pokračuje, druhá časť z vydavateľstva Slovart
foto: Adriana Friedlová

Áno, priateľstvá v tejto sérii sú azda trošku idealizované, no zároveň ukazujú, ako by sa priatelia mali k sebe správať.

A práve Anna ukazuje cestu. Priateľov si totiž veľmi váži a rešpektuje ich.

“Tvoje sólo bolo dokonale elegantné, Diana. Bola som na teba ešte väčšmi hrdá než ty sama. Povedala som si: To oslavujú moju drahú blízku priateľku,” hovorí v knihe Anna kamarátke Diane.

Láska sa nepozerá na pôvod

Anna ako sirota časť života prežila bez lásky, a to bez tej najdôležitejšej – rodičovskej. Dokonca aj keď sa konečne dostane do Zeleného domu, ktorý hneď začne vnímať ako svoj nový domov, je spočiatku nechcená.

Marilla je na ňu prísna, snaží sa jej dať zameškanú výchovu a sústredí sa najmä na to, aby Anna robila to, čo má.

Časom sa jej však neposedné dievčatko dostane pod kožu a začne ju ľúbiť ako vlastnú. V knihe je tak veľký dôraz kladený na to, že rodičovská láska nepozerá na pôvod.

Legendárny dom inšpirovaný Lucy Maud Montgomery v Kanade
Navštívte legendárny dom inšpirovaný Lucy Maud Montgomery v Kanade
zdroj: ferries.ca

Aj napriek tomu, že všetko vyššie zmienené je určite dôležité, nemalo by to taký veľký dopad na čitateľov, keby to Montgomeryová nepodala uveriteľne. Autorke sa podarilo zachytiť emócie postáv tak, že sa do nich pri čítaní vieme vcítiť, dokážeme ich pochopiť.

Detská predstavivosť Anny, ktorá na prvý pohľad nemá konca, je úsmevná, pretože každý z nás si ako dieťa ulietal do krajiny fantázie.

Anna zo Zeleného domu tak búra mýtus o tom, že staré knihy nemajú dnešným čitateľom čo ponúknuť.

Príbeh Anny sa k ľuďom dostal aj prostredníctvom viacerých filmových či seriálových adaptácií. Medzi tie najznámejšie patrí seriál z roku 1985 s Megan Follows v hlavnej úlohe a veľkej obľube sa tiež teší najnovšie spracovanie z roku 2017, kde si Annu zahrala Amybeth McNulty.

10 likes

Author

Adriana Friedlová

Rada si o sebe myslím, že som vtipná, ale môj humor pozostáva z čiernych vtipov a suchých poznámok, čo sa nie vždy stretne s porozumením (rozumej - takmer nikdy). Možno preto si často obľúbim v knihách záporákov a moje najviac obľúbené sú drzé badass hrdinky.

Your email address will not be published.

*/?>