fbpx

Rozhovory

Marka Staviarska: O spisovateľských začiatkoch

4.2.2020

Marka Staviarska vyštudovala filmovú produkciu v Bratislave, po škole sa vrátila do Prešova, kde úspešne pokračuje v  produkcii. A nielen to. Pracuje aj ako knižná a hudobná vydavateľka. Počas materskej „dovolenky“ a starostlivosti o deti  napísala štyri detské knižky.

Klan rodu Staviarskych
Klan rodu Staviarskych, Víťo, Richard, Juraj a Marka
zdroj: Marka Staviarska

Odmalička snívala o tom, že bude spisovateľka, hoci to môže znieť ako klišé. Jej otec, scenárista a spisovateľ Víťo Staviarsky, mal pracovňu v zadnej izbe ich bytu – tá tajomná tvorivá atmosféra ju veľmi lákala. „Sedel tam za písacím strojom, fajčil a písal. Mne sa to hrozne páčilo, chcela som byť ako on,“ začína rozprávanie autorka kníh pre deti a mládež – Marka Staviarska.

Prvú poviedku (o Havlovi) nadiktovala ako štvorročná

„Mala som štyri, keď som otcovi nadiktovala svoje prvé poviedky. Jedna bola o Havlovi. Zamiloval sa do kvetinky. Zjavne ma ovplyvnilo vtedajšie politické dianie,“ spomína veselo Marka na nedávnu históriu našej krajiny a svoje spisovateľské začiatky.

 S písaním nikdy neprestala. Počas štúdia filmovej produkcie na VŠMU so spolužiakmi a spolužiačkami nakrúcali množstvo krátkometrážnych filmov, to ju bavilo. Hneď po škole sa jej však narodila dcéra Marína, nakrúcanie v teréne preto musela na pár rokov odložiť. Napísala ale svoju prvú knižku pre deti – Marínka Somarinka – ako inak: o nakrúcaní filmu.

Titulnú pesničku naspievala Barbora Švidraňová
Pre Markinu knihu naspievala titulnú pesničku Barbora Švidraňová
zdroj: Marka Staviarska

Marka mala s kamarátkou sprvu produkčnú spoločnosť Zum Zum, ktorej portfólio počas materstva preorientovala z filmov práve na produkciu kníh.  V nej vydala i svoju prvotinu. „Vydať si jednu knižku predstavuje oproti nakrúteniu celého filmu podstatne menej práce. Ako správne filmárky sme ku knižke nakrútili i videoklip s pesničkou, ktorú naspievala Barbora Švidraňová. Neskôr pribudla audiokniha v slovenčine i angličtine a pracovný zošit. Snažili sme sa knižku promovať cez médiá a sociálne siete,“ objasňuje kroky okolo vydania debutu.

Navštevovala besedy na školách, pričom diskusia bola vždy spojená s prezentáciou o tvorbe filmu, čo malých čitateľov a čitateľky zaujalo a bavilo. V novej rodinnej produkčnej spoločnosti a vydavateľstve STAVIARSKY neskôr Marka vydala (okrem otcových diel a tvorby svojich dvoch bratov) aj knižku pre tínedžerky Opováž sa toto prečítať! a posledné dielo ‘Príšeráci’.

Staviarsky family
Staviarsky family promuje svoj film Loli Paradička
foto: Ľuboš Anguš

Foglarovky“ z minulého storočia stále inšpirujú

V detstve čítal Marke a jej bratom vlastné príbehy otec–spisovateľ. Boli dobrodružné, vtipné, občas trochu hororové, ako napríklad také „Mľazguravé hočičo“…  rodičia príbeh nečítali, ale rovno hrali – menili hlasy, dramatizovali, takže to bol vždy zážitok. „Kníh sme mali kopec, a hoci sme nikdy nemohli veľmi „vyskakovať“, na knihy sa peniaze vždy našli. Pre moje detstvo boli ale asi najdôležitejšie „foglarovky“ – Rýchle šípy, Záhada hlavolamu, Hoši od bobří řeky od českého velikána Jaroslava Foglara – to dobrodružstvo v nich ma fascinovalo a inšpirovalo,“ uzatvára spomienku na čítanie z detstva Marka.

Dnes táto autorka, vydavateľka a trojnásobná mama v jednom takisto pozorne sleduje knižnú tvorbu pre deti a mládež, ktorá vychádza na slovenskom trhu. Sama potvrdzuje to, čo sme si i my všimli dávnejšie: „Posledné roky sa na Slovensku zrodilo množstvo vydarených detských kníh. Vizuálne i obsahovo je to naozaj nádhera! Zbožňujem s mojimi deckami chodiť do kníhkupectiev či do knižnice a nevieme sa tam vynadívať, a následne aj vynačítať.“ Z domácej produkcie ju oslovili knižky Petra Karpinského, Ľuba Paľa, Petra Gärtnera alebo Zuzky Štelbaskej, ale aj klasiky od veľkých autoriek, ako Mária Ďuríčková či Ľudmila Podjavorinská.

Keď Marka napísala svoje prvé knižky, jej deti boli ešte malé. Až teraz sa dostávajú do veku jej čitateľov a čitateliek, čo môže byť  vskutku zaujímavé.  teší sa najmä na kritiku od najstaršej dcéry, sedemročnej Marínky, práve na jej prvotinu Marínka Somarinka. Už na ňu raz dostala negatívnu spätnú väzbu, resp. pohoršenú reakciu od staršieho pána, ktorý bol pobúrený z použitia „vulgarizmu“ somarinka v názve knihy…

Marka s bratom
Marka s bratom počas jednej z čítačiek

Novinky do knižnice od spolužiačok z VŠMU

Markina peňaženka „ sa triasla“ pred nákupmi knižných darčekov pre svoje ratolesti počas zimy. Dcéra Marínka mala v decembri meniny, narodeniny, plus syn Adam mal na Štedrý deň meniny. Deň sv. Mikuláša a Vianoce spomínať ani netreba, aj vtedy do domácej knižnice Markiných detí putovali knižky. Ich zoznam teda nebol krátky: „Pribudla novinka od Petra Karpinského a veľké dobrodružstvá malých hrdinov Drobci od Vandy Raýmanovej.“

Zahrala sa na Ježiška aj vo vlastnom prípade a niekoľko kníh si zadovážila i zabalila sama. Šlo o novinku Šeptuchy od spolužiačky z VŠMU Alenky Sabuchovej, keďže už jej prvotina sa jej veľmi páčila. Druhým darčekom bola kniha Nespúšťaj oči z trate! od ďalšej spolužiačky z VŠMU Terezy Oľhovej. Tá so svojimi súrodencami pripravila knihu o svojej mamke (výbornej herečke Jane Oľhovej) a jej cestách. „Teším sa na ňu, lebo verím, že bude plná humoru, ale aj lásky. Plus knihy, čo mi vybral môj muž. Vždy ma vie svojím výberom a dobrým vkusom prekvapiť. Pozná ma hádam ešte lepšie, ako ja sama,“ spokojne dodáva výrazná ženská zástupkyňa klanu Staviarskych.

V novom roku nová kniha i tajné prianie

Posledná knižka z pera Marky Staviarskej sa volá Príšeráci a je pre deti od osem rokov. Autorka v nej opisuje, ako príšerácky svet tvorivej predstavivosti začala pohlcovať zvláštna svetielkujúca čierna diera. Preto sa päť farebných príšer vydá do sveta ľudí hľadať odvážne deti, ktoré by im pomohli objaviť dôvod vzniku onej čiernej diery a zachrániť svet.

Markine tri deti
Markine tri deti, budúca čitateľská základňa
zdroj: Marka Staviarska

Nakoniec však zachránia nie jeden svet, ale hneď tri! Svet tvorivej predstavivosti, svet logického myslenia a nakoniec i ten náš – ľudský. Vhodný darček pre decká s veľkou predstavivosťou, čo poviete? Zimné večery s Príšerákmi môžu byť poriadne dobrodružné a chlad i nudu zaháňajúce.

Nový rok bude pre Marku opäť rovnako akčný ako ten minulý. Finišuje s knižkou o dobrodružnej ceste malého citrónového dinosauríka s básnickým črevom a ududraného jazvečíka po Európe. „Tú si po prvý raz nevydám sama, ale vydá ju vydavateľstvo Albatros. Rada by som tiež prepísala svoj scenár o odvážnom dievčatku Dorotke do knižnej podoby. Po čom však túžim ešte viac, je dať dohromady knižku s mojím mužom. Je maliar, takže radi by sme spravili čosi pekné, maľované. Pre menšie detičky, ale možno nielen pre tie,“ dodáva s potmehúdskym úsmevom skvelá mamina, partnerka, dcéra, sestra a tiež nadaná autorka Marka Staviarska na záver.

Instagram: staviarskamarka

Facebook: https://www.facebook.com/marka.staviarska

Marka Staviarsk
foto: Ľuboš Anguš
6 likes

Author

Boba Markovič Baluchová

Boba = eticky píšuca novinárka, blogerka, pedagogička, trénerka mediálnej výchovy a gramotnosti, aktívne fungujúca v mimovládnom aj univerzitnom prostredí. Rada číta severské kriminálky, mudruje o umení, dvakrát do týždňa chodí do kina, počúva advanced music, zo svojich ciest posiela stovky pohľadníc, nakupuje výhradne v second-handoch a snaží sa zodpovedne vychovávať svoju dcéru Tove Tui.

Your email address will not be published.

*/?>