Druhé pokračovanie úspešných detských kníh Drobci a Websterovci, ktoré premenia každodennú realitu všedných dní na nevídané dobrodružstvo, a pritom deťom ukazujú tie pravé životné hodnoty.
Koncom minulého roka sme sa od vydavateľstva Slovart dočkali pokračovania detských kníh Drobci 2 a Websterovci 2, napísaných podľa úspešného večerníčkového seriálu.
V roku 2017, keď vyšla prvá séria týchto rozprávok pre najmenších, si ich stihli obľúbiť deti po celom Slovensku, ale aj v Čechách a Slovínsku. Dobrodružstvá bratov Bena a Toma pokračujú a sú ešte bláznivejšie ako v prvej knihe.
Rodina Websterovcov si ďalej žije svoj spokojný pavúčí život vo výťahovej šachte, avšak pavúčí súrodenci Lili a Hugo opäť o trochu podrástli.
Čo sa môžu deti naučiť od knižných hrdinov?
Knižná séria Drobci je určená pre deti približne od 4 rokov. Jej hlavní hrdinovia sú súrodenci Ben a Tom, ktorí sa vo svojich detských hrách ideálne dopĺňajú. Mladší Ben je večný výmyselník a nikdy neobsedí na jednom mieste. Naopak, jeho starší brat Tom je pôžitkár a rád si vychutnáva ničnerobenie na hojdačke či na lehátku s čajom v ruke. Keď však Ben vymyslí nejakú hru, Tom sa k nemu vždy veľmi rád pripojí a pomôže mu zrealizovať každý bláznivý nápad.
Ako to však medzi súrodencami chodí, aj Ben a Tom sa z času na čas pohádajú či majú potrebu medzi sebou súperiť. Nakoniec si však vždy uvedomia, že len spolu dokážu veľké veci. V prvej časti knihy sa pustia do nacvičovania divadelného predstavenia, pečenia torty či do stavby ihriska. Neboja sa zájsť spolu na túru či vyriešiť záhadu strateného cukríka.
V druhej časti ich veselé príbehy pokračujú a dobrodružstvá sú ešte odvážnejšie. Postarajú sa o veľké vajce a počkajú, čo sa z neho vyliahne, zostroja obrovskú raketu, pokúsia sa zastaviť búrku, užijú si veľkolepú oslavu či objavia baňu a na vlastnej koži zažijú zlatú horúčku. Vo všetkých príbehoch je ich súrodenecký vzťah postavený na solidarite, vzájomnej dôvere a empatii. Napriek drobným hádkam a vzájomnému súťaženiu sa vedia obetovať jeden pre druhého a vo vážnej situácii zachrániť toho druhého.Preto môže byť ich vzťah deťom výborným príkladom.
Navyše Drobci všetky svoje hry realizujú vonku na čerstvom vzduchu, dokonca ich neodradí ani daždivé počasie. Občas sa zdá, že ich výmysly nemajú hraníc, napriek tomu sú všetky ich dobrodružstvá v konečnom dôsledku milé a neškodné. Aj to môže byť pre deti inšpiráciou pre častejší pobyt na vzduchu a tiež návod, ako využiť na hranie aj predmety, ktoré na prvý pohľad nie sú skutočnými hračkami.
Kniha Drobci 2 je výborná voľba pre deti, ktoré už dokážu počúvať dlhší príbeh, a ktoré už vedia vyhodnotiť, ako by sa zachovali ony v danej situácii. Rovnako je kniha vhodná pre začínajúcich čitateľov na prvé nácviky čítania, pretože vety sú pomerne krátke a textu na stranenie je príliš veľa, aby vynikla dominantná ilustrácia.
Model súčasnej modernej rodiny v podaní pavúčích hrdinov
V knihách Websterovci a Websterovci 2 vystupuje neobyčajná pavúčia rodina, ktorá sa skladá zo starých rodičov Matildy a Rafaela, rodičov Almy a Waltera a ich detí, staršieho Huga a malej Lili. Rodina je zobrazená viacgeneračne a tak môžeme spolu s deťmi sledovať ich vzájomné vzťahy, ktoré sa vlastne nelíšia od tých našich ľudských. Autori knihy vynikajúco preniesli ľudské vlastnosti a bežné či nevšedné situácie do malých tvorov, s ktorými sa bežne stretávame v tmavých kútoch, pivniciach či komorách. Websterovci žijú vo výťahovej šachte, kde má každý člen rodiny svoju vlastnú izbu – vlastnoručne upletený kokón – dutý priestor pre pavúka z pavučinovej siete.
Pavúčia rodina pekne po poriadku alebo KTO je KTO?
Stará mama Matilda často zabúda a veľmi rada maškrtí. Jej manžel Rafael je domáci kutil a dokáže vyrobiť originálne zlepšováky do domácnosti, a dokonca už zostrojil aj kabriolet z konzervy od sardiniek. Alma je starostlivá mama, ktorá sa o celú rodinu príkladne stará. Veľmi rada varí a najviac sa teší z toho, keď majú jej najbližší plné brušká. Walter je spoľahlivý pavúk, ktorý trávi väčšinu času v práci, kde zabezpečuje vývoz muších konzerv do celého sveta. Hugo a Lili sú pavúčí súrodenci s tými najbláznivejšími nápadmi. Hugo je starší, odvážny a najkritickejší člen rodiny. Malá Lili je najmladšia a má plnú hlavu nápadov, z ktorých občas možno nejaký aj nevyjde podľa jej predstáv, ale každopádne sa od nej deti majú čo učiť.
V prvej knihe sa detskí čitatelia ešte len zoznamujú s členmi rodiny Websterovcov, ale hneď v prvej kapitole držia palce malej Lili, aby si sama dokázala upliesť z pavučiny svoj vlastný kokón. Ďalej s ňou prežívajú jej prvý deň v pavúčej škole v zásuvke starého písacieho stola, či jej tajomstvo, keď si napriek zákazu rodičovzaobstará domáce zvieratko – blchu a starostlivosť o ňu sa jej vymkne spod kontroly. Na záver prvej knihy sa Websterovci vyberú do vodného parku TOALETA, čo však, ako zistia neskôr, nie je šťastný nápad, pretože po ceste rozbijú dedov kabriolet a v cieli svojej destinácie nájdu zatvorený akvapark z dôvodu údržby bazéna.
V druhej knihe zážitky rodiny Websterovcov pokračujú vo veľkom štýle. Rodičia, Alma a Walter sa hneď v úvode knihy dostanú na relaxačný pobyt bez detí, ktorý sa nachádza v luxusnej kúpeľni na piatom poschodí. Myslia si, že si to užijú a oddýchnu si, opak je však pravdou. Doma si zatiaľ namiesto mamy zostroja robota, ktorý varí, upratuje, perie a robí všetky práce rovnako, ako skutočná mama… Nedokáže však pohladiť a povedať milé slovo, z čoho je najsmutnejšia Lili a robotická mama sa jej rýchlo zunuje. Hugo sa vydá na dobrodružnú výpravu do vysávača, kde zdolá Prachový les aj Omrvinkovú roklinu a stretáva sa zoči-voči nenásytným roztočom.
Ďalej sa v knihe staneme svedkami napínavých domových pretekov v preťahovaní vláknom na okennej parapete, kde sa proti sebe postavia Longfusovci a Websterovci, či babkinej náhlej závislosti na hre na Sieti, v ktorej červený pavúk chytá letiace muchy priamo do úst. Babka Matilda, deň aj noc neje, nepije ani nespí, pretože je úplne pohltená virtuálnou realitou.
Lili s Hugom sa vyberú von na šíre priestranstvo a čelia silnému vetru, aby svojej mame k narodeninám zohnali skutočný kvet. Aj keď sa im to podarí, kým kvet odovzdajú mame, zvädne. Napokon však kvet pre mamu majú, krásny červený mak, ktorý vyrástol zo zakotúľaného semienka v útrobách výťahovej šachty.
V záverečnej kapitole knihy Websterovci 2 malá Lili pochopí, aké dôležité je držať spolu – ako rodina. Zničený gobelín s podobizňou prababky Websterovej opravia len ak spoja všetky svoje vlákna. Keď sa im to podarí, zmieria sa aj pohádaní starí rodičia, ktorí sa na seba prosto nevedia dlho hnevať.
Prečo by ste mali siahnuť po týchto knihách?
Príbehy pavúčej rodiny vtiahnu vaše deti do iného sveta. Do sveta, na ktorý sa budú chvíľu pozerať z hmyzej perspektívy a tak rozvíjať svoju predstavivosť. Pohltí ich nevšedná atmosféra, a aj originálny jazyk textu. Knihy sú určené pre deti vo veku okolo 8 rokov, ale budú sa páčiť aj mladším deťom, najmä ak videli večerníčkový seriál o Websterovcoch.
Deti môžu na pavúčej rodine skvele odpozorovať ich vzájomné vzťahy, či už vzťahy medzi súrodencami, medzi rodičmi a deťmi, ale najmä každodenné spolužitie so starými rodičmi, čo už je dnes tak trochu vzácnosť. Táto viacgeneračnosť môže deťom priniesť obraz o tom, ako má rodina držať spolu v každej situácii, vzájomne sa podporovať a pomáhať si.
Ak máte doma malých milovníkov kvalitných detských kníh, tieto knihy by u vás doma nemali chýbať. Všetky sú výnimočne pekne ilustrované, prinášajú nevšedné príbehy, sú poučné a texty sú písané originálnym jazykom. Pre menšie deti odporúčame Drobci a Drobci 2, o niečo starších detských čitateľov určite potešia Websterovci a Websterovci 2.