fbpx

zo života

Forrest Gump mohol pomáhať pri páde Berlínského múru

11.5.2020

Kniha Forrest Gump najprv výraznejší úspech nezaznamenala. Až kultový film z nej urobil celosvetový bestseller.

Keď v roku 1986 vyšla kniha Forrest Gump, autor Winston Groom očakával úspech. Predalo sa 30-tisíc výtlačkov, status bestseller tak na dlhé roky ostal len snom.

V júni 1994 po premiére v Los Angeles bolo jasné, že sa čakanie skončí. Z filmu režiséra Roberta Zemeckisa sa stal okamžitý trhák.

Forrest Gump vo svojej slávnej pozícii v múzeu voskových figurín Madame Tussaund.
zdroj: shutterstock

A kniha Winstona Grooma sa začala bezprecedentne predávať a prekladať do ďalších jazykov. Stal sa z nej bestseller, predalo sa takmer 3 milióny kópií.

“Ako to je, preboha, možné? Veď je to tá istá prekliata kniha,” s úsmevom hovoril vtedy autor pre NY Times.

To ešte nevedel, že dostane príučku v holywoodskom účtovníctve a z úspechu filmového hitu nezíska žiadny podiel.

Ale pekne po poriadku.

Nechcel spáchať samovraždu ako Hemingway

Predtým, než v druhej polovici 60. rokov Winston Groom odletel s americkou armádou do Vietnamu, chcel písať, no nevedel o čom. Keď sa v roku 1967 z Vietnamu vrátil, námetov mal zrazu až-až.

Stal sa novinárom a spisovateľom. “Skúsenosť z vojny? Bolo to traumatizujúce. Tak som si pomyslel, že aspoň niečo zmysluplné by z toho mohlo vzísť. A tak vznikla moja prvá kniha – Better Times Than These,” spomínal v rozhovore pre National Public Radio (NPR).

Román vyšiel v roku 1978. Následne mu v pomerne krátkom slede vyšli ďalšie dve knihy s vojnovou tematikou – As Summers Die a Conversation with the Enemy.

V 80. rokoch začal Groom pracovať na diele, ktoré malo definovať jeho život. Inšpiroval ho muž, o ktorom mu hovoril jeho otec pred spánkom. Idiot s veľkým srdcom. “Nevedel nič a o čomkoľvek na tomto svete, no vedel, ako byť dobrým človekom,” vysvetľoval autor.

V roku 1986 vyšiel Forrest Gump. Zaujímavosťou knihy je forma, Groom napísal román v štýle južanského prízvuku, akým hovoril Forrest, obyvateľ Alabamy. Autor napísal ešte v roku 1998 svoj posledný román – Such a pretty, pretty girl. Potom sa fikcie vzdal na ďalších dvadsať rokov.

“Problémom spisovateľov je, že pokračujú v písaní aj keď im dôjdu nápady. Po komerčnom úspechu Forresta Gumpa som si povedal, že nemám žiadny nápad, ktorý by ma skutočne chytil,” hovoril v rozhovore pre NPR.

“Myslím na Scotta Fitzgeralda či Thomasa Wolfa, ktorým došli nápady. Verejnosť, kritici i vydavatelia sa im obrátili chrbtom a oni sa upili k smrti. Hemingway si navyše vystrelil mozog. Tak som ja skončiť nechcel,” vysvetľoval pre portál Art Here Art Now.

Zameral sa na non-fiction romány. Napísal knihy o Občianskej vojne, americkom Západe, 1. aj 2. svetovej vojne, histórii letectva a futbalu v Alabame. Z Grooma sa stal uznávaný znalec histórie.

Kontroverzia Winstona Grooma

Dnes je Winston Groom nesmrteľným autorom Forresta Gumpa. Od začiatku to však veľký úspech nebol. A ktovie, či by sa to zmenilo bez filmovej adaptácie. Zrejme nie, keďže film sa do kín dostal až 8 rokov po publikácii knihy.

Práva na sfilmovanie Forresta Gumpa najprv získalo štúdio Warner Bros, ktoré autorovi zaplatilo 350-tisíc dolárov. Groom sa dvakrát snažil napísať scenár. Štúdio však spokojné nebolo. Napokon práva zobchodovalo s konkurentom – Paramount Pictures.

Warneri totiž na konci 80. rokov zažili obrovský úspech s iným podobne ladeným čudákom – Rain Mainom v podaní Dustina Hoffmana. Paramount Pictures podpísalo s Groomom zmluvu – autorovi podľa nej prináležali 3% z čistého zisku filmu, ktorý mal vzniknúť.

Príbehu sa chopil slávny scenárista Eric Roth, ktorý z knihy vytiahol niektoré pasáže, doplnil nové a postavil príbeh okolo lásky k Jenny. Z často amorálneho Forresta požívajúceho marihuanu, ktorého poznáme z knihy, sa stal sympatický, dobrosrdečný, jednoduchý chlapík so silnou láskou k svojej kamarátke z detstva.

Zo satirického diela využívajúceho čierny humor sa stala sentimentálna romanca útočiaca na srdce divákov. Forrestov prechod z knihy na filmové plátno bolo doslovnou necynickou oslavou amerického sna.

Z obrovského chlapíka v knihe, na mieste ktorého si autor vysníval zavalitého Johna Goodmana, bol na plátne mladý Tom Hanks.

Tom Hanks sa stal Forrestom. Forrestom Gumpom. Mužom, ktorý v detstve naučí Elvisa jeho slávnym tanečným pohybom, hrá futbal, zažije vojnu vo Vietname, prezidentovi ukáže guľku v zadku, hrá ping-pong v Číne a vybuduje multimiliónový krevetový biznis.

Pre zaujímavosť, v knihe ešte zachráni Mao Ce Tunga od utopenia či poletí do vesmíru s orangutanom. Forrest sa stal symbolom Ameriky, hrdinom. Aký signál to predsa vysielalo? Aj taký prosťáčik sa môže stretnúť s prezidentom, milovať, zarobiť obrovské peniaze a hovoriť pred davmi. Postava Forresta Gumpa získala obrovský kultúrny význam.

“Film sa mi páčil. Aj keď mnohé pasáže zmenili, zachovali myšlienku a postava je vykreslená presne tak, ako som si predstavoval,” hovoril autor knihy podľa The Telegraph.

Film Roberta Zemeckisa zaznamenal ohromný komerčný úspech. Dovedna z 55-miliónového rozpočtu zarobil 700 miliónov dolárov. Winston Groom odvšadiaľ počúval, aký je Forrest Gump trhák, no jeho 3% zo zisku nie a nie pristáť na účte. Zavolal preto do štúdia. “Sme v mínuse. Príďte sa presvedčiť do účtovnej knihy,” odporučili mu. Išiel.

forrestgump_bubagump
Reálie z Forresta Gumpa ožívajú už roky aj v realite. To dokazuje, že kniha a následne film stvorili kultúrnu ikonu.
zdroj: shutterstock

Groom veľmi rýchlo pochopil, v čom urobil chybu. Jeho tri percentá mali tiecť z čistého zisku, na čo doplatil. Paramount využil holywoodske kreatívne účtovníctvo (nadcenili rôzne poplatky, výplaty pre hercov a štáb a pod.), vďaka ktorému skutočne bol film na papieri v červených číslach.

Naopak, režisér Robert Zemeckis aj hlavná hviezda filmu, Tom Hanks, mali v zmluve odmenu na základe hrubého zisku filmu, teda z každého jedného doláru, ktorý film zarobil od prvého dňa v kinách. Obaja teda zinkasovali približne 40 miliónov dolárov. Winston Groom nevidel ani cent.

Napriek tomu do veľkých súdnych sporov so štúdiom nešiel. Zhliadnutie účtovnej knihy štúdia ho presvedčilo. V skutočnosti za tým vraj stála sedemciferná dohoda na predaj práv na pokračovanie Forresta Gumpa.

Prečo sme nevideli pokračovanie?

V roku 1995 napísal Winston Groom pokračovanie Forresta Gumpa – Gump & Co. Zmienka hneď na prvej strane ide mierne v rozpore s tým, čo Groom vtedy hovoril médiám: “Nikdy nenechajte nikoho, aby urobil film o vašom živote,” hovorí Forrest.

Gump už nie je takým amorálnym idiotom ako v prvej knihe. Je skôr srdečným bláznom známym z filmu. Pokračovanie je kronikou Forrestovho života počas 80. rokov. Hrá futbal za New Orleans Saints, je podomovým predavačom encyklopédií, pomôže pri páde Berlínskeho múra a stretne osobnosti ako Ajátoláh Chomeiní, Ronald Reagan a … Tom Hanks.

Aj pokračovanie chcelo štúdio Paramount sfilmovať a zopakovať tak úspech prvého dielu. Ujal sa toho opäť Eric Roth, ktorý za scenár prvého dielu dostal Oscara.

“Po udalostiach 9/11 sme nad scenárom sedeli s Robertom Zemeckisom a Tomom Hanksom a zhodli sme sa, že už tento materiál jednoducho nie je relevantný. Svet sa zmenil a jeho čas pominul,” vysvetľoval Roth po rokoch.

Niekoľko tvorcov sa odvtedy námet snažilo oživiť, zatiaľ však neúspešne. A tak Winston Groom z obrieho úspechu filmového Forresta Gumpa stále nemá žiadny podiel.“Som aj naďalej otvorený práci v Holywoode a sfilmovaniu mojej knihy,” potvrdil napriek tomu.

Tom Hanks je nesmrteľným predstaviteľom Forresta Gumpa
zdroj: shutterstock

Winston Groom sa síce k fikcii vrátil v roku 2016 románom El Paso, no nech urobí čokoľvek, navždy bude autorom Forresta Gumpa. Stvoril predlohu ku kultovému a nesmrteľnému snímku. Ikonu, ku ktorej mohla Amerika vzhliadať. Novinári mu volali s otázkami, ako by sa v tom či onom momente rozhodol Forrest Gump.

Najlepšie to zhrnul slávny herec Gregory Peck. Groomovi povedal: “Vytvoril si jedného z mála hrdinov, čo sme tu v poslednom období mali. Ľudia už nemôžu vzhliadať k hrdinom, sú tu len antihrdinovia. Forrest Gump sa približuje k národnému hrdinovi asi najviac. A to je pritom idiot. “

3 likes

Author

Zoran Boškovič

Vyštudovaný novinár po anabáze v médiách teraz pracuje v reklamke. Miluje čítanie, najmä také, ktoré ho dokáže vystrašiť, čo sa dosiať podarilo iba Stephenovi Kingovi a H.P. Lovecraftovi. To isté platí pre filmy, no v tomto smere sa to podarilo už viacerým. Uvidíte ho buď čítať, pozerať filmy, alebo sa smiať. Divoko smiať.

Your email address will not be published.

*/?>