fbpx

O knihách

James Patterson, spisovateľ, ktorého kritizuje Stephen King

21.4.2020

  • Rubrika: Najmocnejší vládcovia literárnej galaxie

V rubrike Najmocnejší vládcovia literárnej galaxie vám prinesieme profily 5 najmocnejších spisovateľov, ktorí sú aktívni dodnes, oslovili stovky miliónov čitateľov na celom svete a v príjmoch z literárnej činnosti sa dlhé roky umiestňujú na popredných priečkach rešpektovaných magazínov. Ktorí autori vládnu pevnou rukou literárnej galaxii?

Ako je možné, že muž v dôchodkovom veku dokáže stále ročne produkovať desiatky kníh, a ešte z nich aj predávať milióny kópií?

Jeho meno v našich končinách nie je natoľko známe, ako J. K. Rowlingová, Stephen King či Dan Brown. Názvy jeho kníh alebo azda aj hlavné postavy z jeho slávnych sérií nie sú v našich hlavách podobne ako Robert Langdon alebo Harry Potter.

Napriek tomu od roku 1976, keď mu vyšiel prvý román, ich vydal už takmer 200 a predal z nich viac než 350 miliónov kópií vo vyše 40 jazykoch.

Posledné dekády zarába viac než 90 miliónov dolárov ročne z literárnej tvorby a jeho čistá hodnota už atakuje miliardu dolárov.

Z knižnej tvorby spravil ultimátny biznis, v mnohých ohľadoch je priekopníkom, dostal sa aj do Guinessovej knihy rekordov. Má stovky miliónov čitateľov a tisícky kritikov.

James Patterson má 73 rokov, no stále strieľa romány s obdivuhodnou kadenciou podobnou literárnemu samopalu.

“Nepracujem tvrdo na živobytie. Ja sa hrám. A prečo by som sa mal prestať hrať?” pýta sa Patterson v rozhovore pre Washington Post.

Už som zrejme spisovateľ

V roku 1976 poslal James Patterson svoj román The Thomas Berryman Number postupne do tridsaťjeden vydavateľstiev. Prijalo ho až tridsiate druhé. Debutovať mu umožnilo bostonské vydavateľstvo Little, Brown. Patterson mal 29 rokov.

Predal z neho 10-tisíc kópií a vyhral aj cenu Edgar Award za kriminálnu fikciu. “Tak a už som zrejme oficiálne spisovateľom, povedal som si vtedy,” spomínal pred zopár rokmi Patterson.

Od toho dňa, pred 44 rokmi, sa z Pattersona stal literárny klasik, ktorý si vytvoril pevné a tvrdé jadro fanúšikov i takmer rovnako pevné zoskupenie kritikov. Prvé roky sa publikáciou románov nezaradil medzi aktívnejších. Pracoval totiž aj ako textár, kreatívny riaditeľ a neskôr aj šéf reklamky J. Walter Thompson.

Pätnásť rokov po vydaní prvej knihy publikoval len päť románov. Prelom nastal v roku 1993. Vyšiel mu vtedy prvý diel kriminálnej série o Alexovi Crossovi – Ako pavúk. Z Pattersona sa postupne stal jeden z najplodnejších autorov literárnej histórie a namiesto 1-2 románov ročne, vydáva dodnes desiatky.

“Keď som kedysi povedal, že napíšem viac ako jednu knihu za rok, smiali sa. Teraz, keby som svojmu vydavateľovi povedal, že napíšem menej než 10 kníh ročne, dostal by infarkt,” hovorí Patterson v rozhovore pre The Guardian.

Napríklad v roku 2018 vydal až 27 poviedok, noviel, románov, komiksov a ďalších literárnych počinov. Práve vďaka tejto kadencii má dnes Patterson vo svojej bibliografii väčší počet kníh, než niektorí v knižnici. V tomto momente je to takmer 200 kníh detektívneho žánru, romancí, kníh pre tínedžerov i príbehov pre deti.

Píše pokračovania niekoľkých samostatných sérií, ktorých hlavné postavy sa stali slávnymi. Najznámejšou je už spomínaná séria o Alexovi Crossovi, afro-americkom detektívovi, ktorý využíva na svoju prácu psychologické vzdelanie.

Jeho príbeh sa dostal aj na filmové plátno. V roku 1997 priniesol Gary Fleder film Zberateľ bozkov. Alexa Crossa si v ňom zahral slávny Morgan Freeman. Ten sa v roku 2001 vrátil vo filme Ako pavúk novozélandského režiséra Leeho Tamahoriho.

Morgan Freeman ako hlavná postava, Alex Cross.
zdroj: shutterstock

Ako je to možné, že dokáže jeden človek v dôchodkovom veku napísať za rok azda 20-30 kníh? Odpoveďou sú spolupracovníci a spoluautori. 

Kritizuje ho aj Stephen King

James Patterson napísal viac bestsellerov a vytvoril viac slávnych fiktívnych postáv, než ktorýkoľvek žijúci autor. Takto autora opisuje jeho vlastné bio.

Ako sa mu to mohlo podariť?

James Patterson je známy kooperáciou s niekoľkými spolupracovníkmi a spoluautormi, s pomocou ktorých je schopný produkovať desiatky románov ročne. Využíva Andewa Grossa, Maxine Paetrovú či Petera de Jonga.

Patterson pripraví kostru príbehu, ktorú posiela spoluautorom, ktorí následne týždne pracujú na pretavenie kostry v román.

“Najprv napíšem 60-70 stranovú kostru príbehu. Od autorov dostanem následne každé dva týždne materiál. Keď sa s tým stotožním, poviem OK, pokračuj. Alebo poviem stop, pozrime si posledných 40 strán opäť a zistíme, kde vlak zišiel z koľají,” vysvetľoval Patterson pre The Guardian.

Pattersona za tento štýl kritizujú, Stephen King ho nazval “otrasným spisovateľom”.

“Prečo to robím? Odpoveďou sú Woodward a Bernstein, Lennon a McCartney a mnoho ďalších. Je veľa dôvodov podporujúcich podobnú spoluprácu a mali by sme na to nazerať ako na ďalší spôsob tvorby kníh. V kinematografii je to bežná prax,” bráni sa.

Kritiky sa dočkal aj jeho mechanický štýl. Kvantita v jeho prípade údajne prevažuje nad kvalitou. Priznáva, že kritika za mechanický štýl môže byť na mieste. Samému sa viac páči štylistika v jeho prvom románe, v jednom z rozhovorov sám seba nazval slabým štylistom. Považuje sa skôr za majstra zápletiek. Na nich, na postavách, na prekvapujúcich zvratoch si stavia viac než na babraní sa s vetami.

“Keď sa na to pozriete z nadhľadu, tak je to o príbehu, príbehu a príbehu. Ja som rozprávač príbehov. To je to, prečo ľudia kupujú moje knihy,” vysvetľoval v rozhovore pre Business Insider.

Zapísaný v Guinessovej knihe rekordov

Patterson je v mnohých ohľadoch priekopníkom. Vďaka bohatým skúsenostiam z práce v reklamnej agentúre bol jedným z prvých, kto inzeroval svoje knihy v televízii. Rovnako sa dlhé roky babre s dizajnom tituliek svojich kníh. Je v procese vymýšľania do posledného detailu.

Rozumie, čo funguje na ľudí, vie, ako písať, vie, ako následne predávat’ svoje knihy. Pochopil čo urobiť, keď chce z písania urobiť biznis, zarobiť na ňom a vytvoriť impérium. Zo svojho mena urobil značku, meno James Patterson predáva naprieč žánrovým spektrom. Upriamuje sa na viac cieľových skupín,  nie len jednu.

Jeho marketingové praktiky inšpirovali Harvardovu univerzitu k tvorbe štúdie s názvom – Marketing James Patterson. Riešila efektivitu autorovej marketingovej stratégie.

James Patterson a Bill Clinton a ich spoločná kniha The President is Missing, ktorá vyšla tiež vo vydavateľstve Ikar, pod názvom Prezident je nezvestný.
James Patterson a Bill Clinton a ich spoločná kniha The President is Missing, ktorá vyšla tiež vo vydavateľstve Ikar, pod názvom Prezident je nezvestný.
zdroj: shutterstock

Patterson je tiež vášnivým šíriteľom myšlienok kultúry i čítania detí. Sám napísal niekoľko kníh pre deti. “Neexistuje nič také, ako dieťa, ktoré neznáša čítanie. Existujú deti, čo milujú čítanie a potom tie, čo čítajú nesprávne knihy,” znie jeho slávny citát.

Študentským organizáciám po celej Amerike venoval takmer 500-tisíc kníh. Miliónmi podporuje univerzitné knižnice, učiteľské štipendiá či nezávislých kníhkupcov.

Je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov za najväčší počet bestsellerov New York Times od jedného autora – 67 (dnes ich je už viac). A ako prvý autor predal viac než milión e-kníh.

Prečo pokračovať, aj keď si v dôchodku môže užívať pohľad na Atlantik zo svojej pracovne? “To je rovnaká otázka ako – prečo ísť na ďalší film do kina. Prečo si dať ďalšiu čokoládu. Milujem to a potrebujem to k životu,” dodáva Patterson pre CBS Sunday Morning.

5 likes

Author

Zoran Boškovič

Vyštudovaný novinár po anabáze v médiách teraz pracuje v reklamke. Miluje čítanie, najmä také, ktoré ho dokáže vystrašiť, čo sa dosiať podarilo iba Stephenovi Kingovi a H.P. Lovecraftovi. To isté platí pre filmy, no v tomto smere sa to podarilo už viacerým. Uvidíte ho buď čítať, pozerať filmy, alebo sa smiať. Divoko smiať.

Your email address will not be published.

*/?>