fbpx

zo života

Krajiny, do ktorých nikto nechce ísť

4.10.2019

Turizmus ~ Cestovanie
7 – 8 minút čítania

Benátky či Barcelona? Na opačnej strane zoznamu sú krajiny, ktoré nikoho nezaujímajú

Francúzsko, Španielsko, USA či Taliansko navštívia ročne desiatky miliónov turistov. Ako to však vyzerá v krajinách, v ktorých nepoznajú pojem turizmus?

Benátky. Krásne mesto s bohatou históriou, ktoré sa však stáva neobývateľným pre domorodých obyvateľov. Ročne ho navštívi 30 miliónov turistov.

Grand Canal a Basilica Santa Maria della Salute v Benátkach
Grand Canal a Basilica Santa Maria della Salute v Benátkach
zdroj: Shutterstock

S obrovskou mierou turizmu bojuje viacerými spôsobmi. Poplatky pri vstupe do mesta či zákaz zaoceánskych ľodí majú mestu s romantickými uličkami, kanálmi či historickými pamiatkami pomôcť aspoň trochu sa nadýchnúť.

Benátky patria k najnavštevovanejším destináciám na svete. Podobné problémy musia riešiť aj Španielsko s Barcelonou či Madridom, Francúzsko s Parížom, Taliansko s Rímom či Chorvátko s Dubrovníkom.

Sú však mestá a krajiny, ktoré podobné problémy riešiť nemusia. Rozdiel medzi najviac a najmenej navštevovanými krajinami sveta je priepastný. Podľa najaktuálnejšej štúdie, ktorú vypracovalo UNWTO (United Nations World Tourism Organization), v roku 2017 navštívilo Francúzsko vyše  80 miliónov zahraničných turistov.

Na druhej strane tohto zoznamu je napríklad Nauru. Ostrovný štát v Mikronézii navštívi ročne 200 ľudí. Slovom dvesto. Dokazuje to, že kým na jednej strane zoznamu sú štáty, ktoré niekedy nevedia, čo si s turizmom počať, na druhej sú ostrovy a štáty, ktoré ani nevedia, čo turizmus je.

“Tam, kam ľudia nechodia, obyvatelia nevedia, čo je to turizmus. Nechápu, čo tam robíte, ani čo vlastne chcete,” hovorí pre portál Začítaj sa zakladateľ cestovnej kancelárie BUBO Ľuboš Fellner.

Štát bez hlavného mesta

Ťažko možno zostaviť stopercentne objektívny a dôveryhodný rebríček najmenej navštevovaných turistických destinácií na svete. Zber údajov oficiálnych organizácií je často náročný, štatistiky, ktoré poskytujú jednotlivé menšie krajiny, nemožno považovať za stopercentne dôveryhodné.

Tretia najmenšia krajina na svete, Nauru
Tretia najmenšia krajina na svete, Nauru
Zdroj: Shutterstock

Na základe dostupných údajov a vyššie spomenutej štúdie, však možno minimálne načrtnúť zoznam krajín, kam turisti jednoducho chodiť nechcú.

Ostrov známy ako odkladisko utečencov čakajúcich na umožnenie vstupu do Austrálie navštívi ročne toľko turistov, koľko zavíta na diskotéku v menšom slovenskom meste.

S 10-tisíc obyvateľmi je Nauru jedným z najmenších štátov na svete. Vo všetkých významoch tohto slova. Zaberá plochu 21 kilometrov štvorcových, takže by ste ho mohli prejsť za jeden deň.

“Na Nauru som vyššiel na najvyšší vrch, oboplával som ho a dvakrát som ho aj obehol. Je to najmenšia republika sveta,” vysvetľuje Fellner. Dostať sa však do Nauru nie je také jednoduché. Získať víza do tejto krajiny je často nemožnou misiou.

V krajine funguje iba jedna letecká spoločnosť, Nauru Airlines, a keď lietadlo nemá palivo, jednoducho sa nelieta. Navyše, Nauru je jedinou krajinou, ktorá nemá hlavné mesto.

Na Nauru sa dá doletieť iba jedinou leteckou spoločnosťou Nauru Airlines
Na Nauru sa dá doletieť iba jedinou leteckou spoločnosťou Nauru Airlines.
zdroj: BUBO/Ľuboš Fellner

Fellner v jednom zo svojich článkov opisoval, ako v hoteli Menem chceli zmeniť izbu no nešlo to. Žiadni iní turisti v hoteli neboli, s výnimkou Fellnera a jeho partie. Napriek tomu, že hotel mal 200 izieb, sa izba vymeniť nedala, i keď Slováci ponúkali 100 dolárov za noc navyše.

“Dostali sme víza a presne nám vyčlenili izby. Boli sme tu pod väčším drobnohľadom než v Severnej Kórei,” dodáva Fellner.

Krajina, do ktorej nik nechodí

Do Rovníkovej Guinei ročne zavíta iba o čosi viac turistov ako do Nauru. Jedinú africkú krajinu, ktorá bola španielskou kolónou, navštívi ročne len o niečo viac než 350 turistov.

Lokálne cestovné agentúry hovoria, že do krajiny prakticky nik nechodí. Iba dobrodruhovia, ktorých jedinou motiváciou je navštíviť všetky najmenej navštevované krajiny sveta. “Mnoho ľudí to rieši tak, že iba priletia, ostanú na letisku a potom letia preč a odškrtnú si krajinu,” hovorí Fellner.

Pohľad na najväčšie mesto Bata v Rovníkovej Guinei
Pohľad na najväčšie mesto Bata v Rovníkovej Guinei
zdroj: Shutterstock

Štát susediaci s Kamerunom a Gabonom je extrémne bohatý vďaka obrovským ropným zásobám, čím sa s HDP na človeka môže porovnávať s európskymi krajinami. Medzi bohatými a chudobnými sú však také obrovské rozdiely, aké možno vidieť len v korupciou rozožieranej Afrike.

“Najmenej navštevované krajiny a mestá nie sú pre každého. Čím viac skúsenosti máte, tým viac vidíte, čo je tu unikátne. V málo navštevovaných krajinách nájdete to, čo už inde zmizlo. Len musíte vedieť, že inde to už nie je. To chce skúsenosti. Bežný turista môže byť sklamaný,” myslí si Fellner.

Len pre porovnanie, kým do Rovníkovej Guinei zavíta ročne približne 300 až 400 ľudí, na Slovensku sa otočí ročne až 6-miliónov turistov.

Jedna z najizolovanejších krajín – Tuvalu

S viac než 100 malinkými ostrovmi rozprášenými po Južnom Pacifiku, Tuvalu je jedným z najizolovanejších štátov na svete. Do krajiny sa dostanete iba dvakrát týždenne, aj to iba na hlavný ostrov, Funafuti, ktorý má ako jediný letisko. Z neho následne turisti cestujú trajektom.

ostrov Tuvalu
ostrov Tuvalu
zdroj: Shutterstock

Zabudnutý ostrov nepozná hromadný turizmus, pláže pôsobiace, akoby mali namiesto piesku múku, sú bez stôp nôh turistov. V roku 2017 do krajiny malo prísť na ostrov 800 až 2000 turistov, ak ich chcete napodobniť, tak by ste nemali zaháľať.

“Toto je najneprístupnejšia krajina na svete. Dostanete sa tam iba zo Suva na Fidži a Tarawa na Kiribati. Žije tam iba 11-tisíc ľudí a je veľmi pravdepodobné, že na ulici stretnete premiéra. Krajina s rozlohou 26 kilometrov štvorcových by mohla byť prvou, ktorá zmizne v prípade pokračujúceho zdvíhania sa hladiny oceánu v dôsledku globálneho otepľovania,” vysvetľoval Gunnar Garfors pre Telegraph.

Nór prekvapil bestsellerom v roku 2014, v ktorom opisoval, ako sa mu podarilo stúpiť na územie každej krajiny sveta ešte pred dovŕšením 37 rokov.

Najnavštevovanejšie krajiny sveta
Najnavštevovanejšie krajiny sveta
Zdroj: BUBO/Ľuboš Fellner

Žiaľ, tento text nemôže obsiahnuť všetky najmenej navštevované krajiny, ktoré sa k tomuto honoru dopracovali pôsobením niekoľkých príčin. Krajiny, ktoré popisujeme vyššie, udávajú podobné čísla už roky.

V niektorých zoznamoch však nájdete aj iné štáty – sužované migráciou, vojnou, zlými klimatickými podmienkami či nekompetentnou vládou.

Preto by sme mohli hovoriť aj o takých štátoch ako Jemen, ktorý ročne navštívi približne 60 ľudí, Venezuela, kam v tomto období nechodí prakticky nikto, kto nemusí, Somálsko, Líbia či Sýria. Na to by však nestačila kniha, nie to článok klasickej dĺžky.

“Čo je najlepšie na najmenej navštevovaných krajinách? Človek okamžite cíti, že je to unikát. Je jasné, že ide o extrémne exkluzívnu záležitosť. Všetkého, čoho je málo ako rubínov, je vzácne,” dodáva Ľuboš Fellner z BUBO.

Najmenej navštevované krajiny sveta
Najmenej navštevované krajiny sveta
zdroj: BUBO/Ľuboš Fellner
7 likes

Author

Zoran Boškovič

Vyštudovaný novinár po anabáze v médiách teraz pracuje v reklamke. Miluje čítanie, najmä také, ktoré ho dokáže vystrašiť, čo sa dosiať podarilo iba Stephenovi Kingovi a H.P. Lovecraftovi. To isté platí pre filmy, no v tomto smere sa to podarilo už viacerým. Uvidíte ho buď čítať, pozerať filmy, alebo sa smiať. Divoko smiať.

Your email address will not be published.

*/?>