fbpx

zo života

Album, ktorý vám odkryje pravého ducha Vianoc

14.12.2020

Ani sme sa nenazdali a máme tu 3. adventnú nedeľu, ktorá nám prináša slovenskú vokálnu skupinu For You. Tento rok vydala svoj vianočný album Acapella Christmas.

For you acapella

For You  je slovenská vokálna skupina, ktorú tvoria piati hudobníci s výnimočným hlasom – Katalina Lantos Borbély, Nika Barľáková, Milan Masiarik, Emil Esso Smoliga, Andrej Mann. Mnohí poslucháči a fanúšikovia o nich hovoria ako o slovenskom Pentatonixe. Skupina interpretuje najznámejšie rádiové hity, ktoré nestarnú. Rozsah ich hudobných žánrov je pestrý, od pomalých slaďákov až po veselé rytmické skladby (pop, spiritual, latino, swing). Zaujímavosťou tejto skupiny je, že nepoužívajú žiaden hudobný nástroj, pretože nástrojom je ich hlas.

Skladby, ktoré vyčaria vianočnú pohodu

Na albume Acapella Christmas nájdete najznámejšie cover pesničky Perinbaba, Let It Snow, Tři oříšky pro Popelku, Hallelujah, Každý deň budú vraj Vianoce, Zima na saniach, Last Christmas v podaní skupiny, ktoré jednoznačne patria k pravému čaru Vianoc. Samotné skladby sú v mixe jazykov: slovenský, český, anglický a maďarský. Súčasťou sú taktiež skladby z filmov, ktoré nás každoročne príjemne a radostne posadia pred televízor a vyčaria vianočnú pohodu.      

For you Acapella

Na albume nájdete najznámejšiu vec Last Christmas, ktorú skupina prespievala. Last Christmas je skladbou anglického popového dua Wham! Bola vydaná v roku 1984 a text bol napísaný samotným Georgeom Michaelom.

Let It Snow napísal textár Sammy Cahn a skladateľ Jule Styne v júli 1945. Zaujímavosťou je, že ju zložili v kalifornskom Hollywoode počas horúčavy, ako si Cahn a Styne predstavovali chladnejšie počasie. Napriek tomu, že sa v texte nespomína žiaden sviatok, i tak sa pieseň stala vianočným hitom.

Mojím vianočným favoritom albumu Acapella Christmas je Hallelujah. Pieseň je od kanadského speváka Leonarda Cohena a pôvodne vyšla na jeho albume Various Positions (1984). Počiatočný úspech skladby bol malý, väčší ohlas si skladba získala vďaka nahrávke Johna Caleho, ktorá inšpirovala nahrávku Jeffa Buckleyho. Po  uvedení vo filme Shrek (2001) bolo vykonaných mnoho ďalších úprav v nahrávkach a v zhode s viac ako 300 verziami. Pieseň bola použitá vo filmových a televíznych soundtrackoch a televíznych talentových súťažiach. Hallelujah zažila obnovený záujem po Cohenovej smrti v novembri 2016 a objavila sa v mnohých medzinárodných singlových hitparádach, vrátane prvého vstupu na American Billboard Hot 100. Pesnička je mi nostalgicky blízka vďaka rozprávke Shrek, a taktiež sa mi páči v prevedení speváčky Alexandra Burke.

Samozrejme veľkou súčasťou Vianoc sú aj pesničky a filmové klasiky Perinbaba (1985) a Tři oříšky pro Popelku (1973), bez ktorých si neviem predstaviť Vianoce.

TOP 5 vianočných albumov

Myslím si, že hudobnej inšpirácie nie je nikdy dosť. Preto vám prinášam mojich Top 5 vianočných albumov, bez ktorých si neviem predstaviť Vianoce, a ktoré mi vždy navodia vianočnú atmosféru a sprevádzajú ma samotným adventom.

Biele Vianoce od Lucie Bílej

Piate miesto obsadil český album Bílé Vánoce od fantastickej a jedinečnej českej hudobnej kráľovnej Lucie Bílej. Bílé Vánoce sú v podobe dvoch častí/ albumov, na ktorých sa nachádzajú najznámejšie pesničky, ako: Tichá Noc, Ave Maria, Rolničky, Tambor, To je deň a iné, ktoré sú preložené z anglickej tvorby Jingle Bells, Have Yourself A Merry Little Christmas, Stille Nacht, heilige NachtLittle Drummer Boy a pozná ich azda každý. No na albume môžete započuť aj pôvodnú tvorbu, ktorá sa ním krásne prelína. Album bol vydaný do sveta v roku 2010.

Under the Mistletoe od Justina Biebera

Štvrté miesto obsadil môj dlhoročný hudobný vzor z Kanady Justin Bieber a jeho vianočný album Under the Mistletoe. Na albume sa nachádzajú ikonické a legendárne vianočné pesničky: Only Thing I Ever Get For Christmas, Mistletoe, The Christmas Song, Santa Claus Is Coming To Town, Fa La La, All I Want For Christmas Is You, Drummer Boy, Christams Eve, All I Want Is You, Home This Christmas, Silent Night, Christmas Love, Pray, Someday At Christmas, ktoré musia zaznieť počas Vianoc.

Christmas songs od Franka Sinatru

Tretie miesto patrí jazzovej klasike Frankovi Sinatrovi s jeho najznámejším vianočným albumom. Jeho prvý vianočný album Christmas Songs od Sinatry bol vydaný v roku 1948, ako 3. štúdiový album so zbierkou 8 sviatočných piesní.

Everyday is Christmas od Sie

Na druhej priečke je u mňa album Everyday Is Christmas od úžasnej, talentovanej a jedinečnej interpretky Sia, ktorý obsahuje môjho veľkého a obľúbeného vianočného favorita Snowman. Album Everyday Is Christmas je veľkým príkladom toho, ako sa dá zmeniť známa pieseň, ktorú pozná každý tak, aby ju človek pomaly ani nespoznal, no zároveň ho to zaujme a povie si, že je to niečo iné a nové, ba priam jedinečné.

Christmas od Michaela Bublého

A prvé miesto nemôže chýbať nikomu inému, ako kráľovi Vianoc – Michael Bublé a jeho fenomenálnemu a bezkonkurenčnému albumu Christmas. Michael je pre mňa jednoznačne jazzový interpret, ktorého vyťahujem počas jesene a Vianoc, pretože jeho hlas ma vždy dokáže upokojiť, ukľudniť a navodiť na vlnu pohody a relaxu. A rozhodne práve tento album je toho veľkým príkladom. Famózne pesničky, ktoré krásne intonačne prespieval do jazzovej klasiky, mi vždy navodia zimomriavky po celom tele.

3 likes

Author

Lukey

Your email address will not be published.

*/?>