fbpx

O knihách

Kto sa skrýva V tieni najnovšej Dánovky?

17.3.2021

V januári roku 1991 opäť útočí ponožkový vrah. Beštia v ľudskej podobe nedáva chlapcom z oddelenia vrážd pokoj. A nielen tá…

V tieni Dominik Dán

Autora, ktorý sa skrýva pod pseudonymom Dominik Dán, netreba nijako špeciálne predstavovať.

V poradí tridsiata prvá detektívka napísaná jeho perom zoznamuje vraždárov s neznámym mužom. Vyzerá to tak, že sú len krôčik od toho, ktorého tak usilovne hľadajú. Alebo žeby sa mýlili?

Podľa skutočných udalostí

Je rok a pol po Nežnej revolúcii a detektíva Richarda Krauza trápi ponožkový vrah, ktorý besnil už tretíkrát.

Prípad je založený na skutočnom príbehu Ondreja Riga, najhoršieho masového vraha na Slovensku. Vyčíňal od júna 1990 do marca 1992, kedy zavraždil a následne znásilnil 8 žien od 22 do 88 rokov. Prezývku si vyslúžil kvôli tomu, že na mieste činu zanechával pri obeti ponožku.

Spravodlivého Krauza rovnako sužujú vyššie postavení v hierarchii polície, ktorí sa snažia prípad vraždiacej beštie pred spoločnosťou ututlať.

„Radšej necháme, nech problém ešte viac narastie, skrytý pred očami verejnosti. Čo na tom, že naša hra na skrývačku bude stáť životy ďalšie ženy?,” spytuje sa zúfalo.

Chladnokrvnosť a ohavnosť

Dánove chladnokrvné opisy miesta činu sú surové, no zároveň prosté, presne ako samotný zločin. Tentokrát sú detektívi konfrontovaní s veľkou ohavnosťou, ktorá dostane aj päticu tých najskúsenejších. Na stránkach knihy je citeľný oceľový pach krvi, brutalita a násilie, s akým bola vražda spáchaná.

Pre ponožkového vraha je typická nepravidelnosť vyčíňania, čím sa závažnosť objasňovania prípadu zväčšuje a u čitateľa narastá napätie.

„Toto sa nesmie opakovať, už nikdy, inak stojíme zahovno jeden ako druhý, aj všetci na oddelení vrážd,” hecuje ostatných najstarší z partie.

Vyšetrovanie vraždy sa spočiatku neuberá správnym smerom, indície sa celú bandu snažia zmiasť. Postupne sa ukazuje Krauzova schopnosť všímať si detaily, jeho postave špecifická.

Autorova práca s nevedomosťou čitateľa je dychberúca. Od polovice knihy mu dáva jemné náznaky, snaží sa ho naviesť na zmýšľanie, ktorým disponuje Krauz. Súčasne ho ale necháva tápať a blúdiť inými, potenciálnymi riešeniami prípadu.

Charakteristické Dánovky

Krimi detektívky Dominika Dána spolu dávajú ucelený príbeh kariéry kriminalistu Richarda Krauza a jeho kolegov. Avšak sú koncipované tak, že ak vezmeme do rúk hociktorú z nich, v deji sa ihneď zorientujeme.

Takisto je to aj pri Dánovke V tieni. Nadšeného fanúšika poteší tradičný opis činností hlavných postáv. Nového čitateľa pritiahne solidarita priateľstva vraždárov, založená na uštipačnom humore a bezbrehej podpore.

Spisovateľ je vecný, nevenuje sa siahodlhým opisom, ide rovno k podstate veci.

„Krauz chcel zrátať údery, ale nešlo to, lebo vrch lebky chýbal. Prizrel sa lepšie, nechýbal, bol vtlačený do mozgu a aj časť mozgu chýbala – rozstrekla sa po paplóne aj po stene.”

Text nešperkuje, nesie charakteristický rukopis s rýchlym spádom a krátkymi kapitolami, ktoré nedovolia čitateľovi pustiť knihu z ruky.

V tieni je Dánovým štandardom, ktorým sa už dlhé roky pýši a ktorý ho zároveň radí medzi top krimi na Slovensku. Čitateľ je opäť vykoľajený, behajú mu po tele zimomriavky a nevie sa dočkať vyvrcholenia vyšetrovania a prekvapujúceho záveru.

0 likes

Author

Bibiána Hajdanyová

Latentná introvertka skrývaná za temperamentným zovňajškom extrovertky. Najradšej prepájam svoje záľuby – čítam telom, tancujem perom a píšem mysľou. Občas mi je jeden život málo, ale vždy sa snažím si z neho brať len to najlepšie. Som zbláznená do Charlesa Bukowského, soundtrackov k dobrým filmom a dlhých prechádzok s dlhými rozhovormi.

Your email address will not be published.

*/?>