fbpx

O knihách

Netflix búra zastarané mýty o riadení

18.2.2021

Aj vy ste niekedy snívali o neobmedzenom počte dovolenkových dní? Svet Netflixu ich ponúka. No rozhodne nie zadarmo.

Netflix

Netflix patrí v súčasnosti medzi najúspešnejších hráčov v oblasti zábavy. Dennodenne stojí pred náročnou úlohou uspokojiť diváka, čo sa mu zatiaľ dokonale darí. Okrem ponuky filmov a seriálov, dokáže produkovať vlastné úspešné projekty oceňované nielen divákmi, ale aj kritikmi.

Spoločnosť za svoj úspech nevďačí náhode, práve naopak. Podstatnú úlohu zohráva prepracovaná idea fungovania, ktorá stavia tradičný systém riadenia hore nohami.

To, v čom je ich firemná kultúra taká prevratná, odhaľuje kniha Bez pravidiel. Za jej vznikom stoja spoluzakladateľ Netflixu Reed Hastings a profesorka Erin Meyer, ktorá poňala spoluprácu na knihe ako výzvu: „Bola to šanca zistiť, ako môže spoločnosť dosiahnuť výnimočný úspech s kultúrou, ktorá je v priamom protiklade so všetkým, čo vieme o psychológii, biznise a ľudskom správaní.“

Nahliadnime teda do útrob prosperujúcej firmy, ktorá úspešne balansuje nad priepasťou chaosu.

Sloboda a zodpovednosť

Fungovanie väčšiny podnikov je založené na hierarchii, procesoch a rodinných vzťahoch. V Netflixe je to však inak. Hneď na začiatku vybočili z tradičnej cesty a pokračujú v tom doteraz. Skostnatené rozhodovacie a schvaľovacie procesy, nadradenosť šéfov či kontrola odpracovaného času, nenachádzajú v kreatívnej časti uplatnenie.

Firemná kultúra Netflixu je postavená na maximálnej miere slobody a zodpovednosti zamestnancov. „Ak dáte zamestnancovi viac slobody namiesto povinnosti dodržiavať pevne stanovené procesy, ktoré im bránia v tom, aby používali zdravý rozum, budú robiť lepšie rozhodnutia. Zároveň budete mať šťastnejších a motivovaných zamestnancov a pružnú spoločnosť,“ vysvetľuje Hastings.

Aby však mohli uplatniť tento prístup, je nevyhnutné vytvoriť otvorené prostredie a mať vo firme tých najlepších ľudí na trhu. Jedná sa o náročný proces, ktorý kniha krok po kroku popisuje.

Dva celky sú venované presnému postupu, ako sa k fungujúcemu konceptu dopracovať. Každá etapa má svoj význam a je potrebné venovať jej dostatok času a pozornosti. Rovnako je nevyhnutná aj postupnosť jednotlivých fáz budovania systému.

Tretia časť sa zaoberá praktickými technikami na podporu už existujúcej podnikovej kultúry. Je dôležité, aby spoločnosť nezačala stagnovať a prinášala stále tie najlepšie výsledky, držiac sa vždy krok pred konkurenciou. V poslednej kapitole sa čitateľ dozvedá, ako pracovať s modelom pri vstupe na globálny trh.

Kniha je nabitá zaujímavosťami a prevláda v nej uvoľnený štýl. Text je prepojením rozprávania Hastingsa a rozhovorov so súčasnými alebo bývalými zamestnancami. Tí sa zverujú s vlastnými skúsenosťami, pocitmi a postojmi. Na základe ich vyjadrení si dokáže čitateľ vytvoriť reálny obraz o fungovaní teoretických poznatkov v praxi.

Okrem návodu na tvorbu kultúry znovuzrodenia, kniha odhaľuje aj históriu spoločnosti Netflix a kariérnu minulosť jej spoluzakladateľa. Hastings, opierajúc sa o svoje skúsenosti, dáva rady, ako sa dopracovať k tým najuspokojivejším výsledkom. Zároveň však priznáva aj chyby, ktorých sa dopustil a upozorňuje, na čo si treba dávať pozor.

bez pravidiel Netflix

Práca v Netflixe – splnený sen alebo nočná mora?

Aj keď sa na prvý pohľad javí práca v Netflixe ako vysnívané zamestnanie, má aj mnoho odporcov. Tí tvrdia, že spoločnosť podporuje konfrontáciu a nehľadí na city zamestnancov. Rovnako poukazujú na veľmi nestabilné istoty a problematickú uplatniteľnosť niektorých princípov na globálnom trhu.

Kniha potvrdzuje, že v Netflixe vyžadujú vysoké pracovné nasadenie a profesionalitu, no dokážu to aj náležite oceniť. K svojim zamestnancom sa správajú ako k rovnocenným partnerom a nemajú pred nimi žiadne tajomstvá. Tvoria dokonale fungujúci systém, kde sa od každého vyžaduje konať v najlepšom záujme firmy. Ostatné pravidlá sú nepodstatné.

„Nechcem, aby moji zamestnanci mali pocit, že pracujú pre Netflix, chcem, aby sa cítili ako súčasť Netflixu,“ dodáva Reed Hastings.

Hoc sa publikácia Bez pravidiel radí k odbornej literatúre, je vhodná pre odborníkov i laikov. Napísaná je zrozumiteľne, pútavo, miestami s humorom. Ponúka jedinečný pohľad na nevšedné riešenia v spoločnosti, ktoré sú často v rozpore so zaužívanou teóriou riadenia. A tak, ak hľadáte knihu, ktorá dokáže upútať a zároveň rozšíriť obzory, toto je vhodná voľba.

0 likes

Author

Andrea Gálová

Knihožrútka strednej úrovne.V mojom vnútri vždy zvádzajú boj dve osobnosti: zasnívaná idealistka a nekompromisná realistka. Zvyčajne sa dohodnú a urobia kompromis ? Milujem vôňu nových kníh a vzduchu po daždi ,kávu vo všetkých jej formách a kvety. Môjmu knižnému srdcu sú blízke reportáže, trilery a romány, nepohrdnem ani kvalitnou klasikou. Veľkým prianím je,aby deň mal viac ako 24 hodín a ostalo tak viac času na čítanie.

Your email address will not be published.

*/?>