fbpx

Rozhovory

Za svoj život som nesmierne vďačná. ~ Anna Todd

28.7.2020

Ak sa svetoznámy príbeh Tessy a Hardina z knižnej série After podobá na pravú hollywoodsku rozprávku, život jeho autorky Anny Todd je rozprávkou z reality. Dnes úspešná autorka, ktorej knihy sa prekladajú do najrôznejších svetových jazykov a vychádzajú v desaťtisícových nákladoch začínala ako dievča z nemajetných pomerov, ktoré „iba“ rado píše…

Za svoj život a kde sa teraz nachádzam som nesmierne vďačná, asi som dieťa šťasteny. Aj počas tejto neľahkej doby, ktorú žijeme si môžem dovoliť zostať doma a celé dni písať. 

Narodili ste sa neďaleko Cincinnati v štáte Ohio. Vyrastali ste v malom meste Dayton a práve tam stretli svoje dve lásky: lásku k čítaniu a svojho manžela. Potom ste časť života strávili vo Fort Hood, v štáte Texas a dnes žijete v Los Angeles v Kalifornii.

Od kedy si pamätám, zbožňovala som čítanie. Dokonca som ako tínedžerka bola zamilovaná do klasickej literatúry. Nehanbím sa povedať, že sme nikdy nemali veľa peniaze, moji rodičia pracovali veľmi ťažko, sama som opatrovala deti, robila čašníčku, lebo som potrebovala prispievať do rodinného rozpočtu. V Texase som sa dostala do strednej vrstvy, pretože môj muž bol v armáde a teraz v Los Angeles som konečne našla svoj domov. Všetci sa tu snažia niečo robiť, mnohí moji priatelia alebo aj ľudia z môjho okolia sú veľmi inšpiratívni.    

V osemnástke ste sa vydali za svoju stredoškolskú lásku Jordana, čo dnes mladým ľuďom neodporúčate. Aké je tajomstvo vášho úspešného vzťahu?

Mala som šťastie a viem, že som jedna z mála. Vydala som sa za svojho najlepšieho priateľa. Všetko v živote som prežila s ním. Vyrástli sme spolu ako tím, ale aj ako individuality. Čo sa týka mňa – som šťastná, že som vydatá, ale neodporúčam to svojim čitateľom, ktorí kvôli láske musia urobiť kompromisy v sebarealizácii alebo tak. Manželstvo je ťažké a vyžaduje veľa práce, ale môže byť aj úžasné.

Keď sa povie Los Angeles mnohí si predstavia nablýskané autá, prepychové obchody na Rodeo Drive, honosné vily, celebrity a Hollywood. Realita LA je však úplne iná a do ulíc sa dostala veľká chudoba.

Rozdiel medzi obrazom Los Angeles z filmov a tým skutočným je veľký. Samozrejme, žijú tu milionári, ktorí pijú predražené smoothies, cvičia od rána do večera a nevedia čo je to problém s peniazmi, ale väčšina ľudí žije na pokraji chudoby, alebo, ako vravíte, v nej. Tento život a jeho paradoxy ma inšpirujú k písaniu zaujímavej a humornej knihy, ktorou akurát žijem. Hranica medzi týmito dvomi svetmi je veľmi tenká, napriek tomu sa vôbec nestretajú.

Prezradíte nám o vašej práci aj niečo viac?

Dokončila som pokračovanie knihy The Brigtest Stars a práve v live streame pre slovenských čitateľov som v celosvetovej premiére prezradila, že sa bude volať The Darkest Moon. Okrem toho pracujem na spomínanej knihe a niekoľkých projektoch, o ktorých zatiaľ hovoriť nechcem. Bola som veľmi zaangažovaná vo filmovom pokračovaní After a samozrejme sa venujem mojej rodine.

Momentálne žijete v Kalifornii so svojim manželom, synom Asherom a psom. Ako sa máte? Situácia s pandémiou na západe USA nevyzerá najlepšie.

Celá moja rodina sa teší, že som doma. Za normálnych okolností by som cestovala po svete, stretávala sa s mojimi čitateľmi, bola na mítingoch alebo jednoducho mimo domu. Teraz sme všetci doma a najťažšie je, že náš syn, ktorý ma autizmus, nemôže chodiť na svoje terapie. Inak všetko zvládame. Nosnú časť svojej práce preniesla do online priestoru.

Ste súčasťou vašich hrdinov a dávate do dialógov napríklad situácie, ktorých ste účastníkom alebo pozorovateľom?

Mnohí ľudia si mysleli, že som Tessa zo série After. Ja sa skôr vidím v Hardinovi, nachádzam sa v jeho „surovom“ zmysle pre humor, traume z detstva.  S Tessou mám spoločnú len lásku k romantike a knihám. S Karinou z The Brightest Stars sa spájam v jej neurotickej osobnosti a tak by som mohla pokračovať. Priatelia sa smejú, že si musia predo mnou dávať pozor, lebo všetko, čo urobia alebo povedia, skončí v mojich knihách.

After je fenomén na celom svete. Nevinná kráska Tessa a potetovaný búrlivák Hardin. K tomu jej naivita, jeho násilnícka povaha a turbulentný vzťah plný vášne, klamstva, lásky, ale i krutosti. Po prvej sfilmovanej časti, kde sa asi všetky dievčatá na svete zaľúbili do britského herca Fiennesa Tiffina, ktorý stvárnil Hardina, sa môžeme tešiť na druhú časť. Podľa upútaviek je oveľa viac sexi… a s najväčšou pravdepodobnosťou príde do kín na jeseň.

Dúfame, že do konca roka 2020 bude snímka v kinách. Film je hotový, ale rozmýšľame globálne, čiže uvidíme ako sa situácia na svete v súvislosti s pandémiou bude vyvíjať. Áno, je pravda, že dvojka je sexi. Celkovo sa v nej viac sústreďujeme len na Hardina a Tessu. Diváci sa musia pripraviť na to, že príbeh nekopíruje knihu, ale verím, že budú spokojní. Predovšetkým tí, ktorým v prvej časti chýbali práve tie sexi scény.

Ako vnímate fakt, že ste slávna?

Od čias, kedy som písala na Wattpad sa zmenilo všetko. Mohli sme si dovoliť presťahovať sa z Texasu do Kalifornie a môj manžel odišiel z armády. Svojmu autistickému synovi môžem zabezpečiť najlepšiu terapiu a nemám finančné starosti. Nemusím pracovať od deviatej do piatej, cítiť sa každý deň pod psa, lebo prežijem život tak, aby som si zarobila na živobytie. A čo je najdôležitejšie, ako jedna z mála ľudí, môžem robiť to, čo milujem – písať knihy.

Anna Todd

Úspešná spisovateľka, miluje chlapčenské hudobné skupiny, romantiku a v súčasnosti kórejské filmy. Knižná postava Hardin zo série After bola inšpirovaná Harrym Stylesom zo skupiny One Direction. Jej román After – Bozk  mal na Wattpade, sociálnej sieti pre čitateľov a spisovateľov, neuveriteľnú miliardu vzhliadnutí a stal sa jednou z najdiskutovanejších internetových kníh všetkých čias. 

Počas pandémie sa kníhkupectvu Panta Rhei podarilo pripraviť livestream s touto autorkou. Ak by ste si ho chceli vypočuť, kliknite tu.

Ak sa ti rozhovor s autorkou páčil a chcel/a by si viac takýchto článkov, začítaj sa aj do rozhovoru s Lucindou Riley, autorkou kníh Sedem sestier.

3 likes

Author

Andrea Coddington

Som slovenská spisovateľka a okrem toho, že najradšej píšem knihy, ktorých s tou najnovšou budem mať na konte jubilejných desať, zbožňujem informácie. Takmer o všetkom – knihách a ich autoroch predovšetkým. Prostredníctvom mojich rozhovorov, lebo novinárčina je tiež moja láska, vám priblížim svet talentovaných a zaujímavých ľudí. Začítajte sa, nech sa páči.

Your email address will not be published.

*/?>