fbpx

Rozhovory

Babča B. Kardošová: Písať o Kamošoch ma bohovsky baví

28.2.2020

Barbora Kardošová je povolaním scenáristka a režisérka. Na svojom konte má sedem kníh pre dospelých a štyri pre detské publikum. Prvú z nich napísala na objednávku svojej dcéry. Potom to už šlo s Kamošmi“ samo. Momentálne ju naplno zamestnáva produkcia audiokníh pre dospelých aj pre deti. Začítajte sa – prečo.

K písaniu sa Barbora, ktorú možno poznať aj pod prezývkou Babča, dostala už ako malá, a to veľmi zvláštnym spôsobom. Písala si denník. Na tom by ešte nebolo nič  čudné. šlo však o pozorovací záznamník, do ktorého si každý deň zaznamenala, či sa doma hovorilo alebo nehovorilo o psovi…

Babča spisovateľskú kariéru naštartovala denníkom o psovi ktorého nemala
Foto: archív B. Kardošovej

Denník o psovi, ktorého Babča nemala

„Veľmi som túžila mať psa, no naši mi ho nechceli dovoliť. Presne ako Jurajovi – hlavnému hrdinovi v mojich knihách o Kamošoch. Fakticky. Nevymýšľam si,“ vysvetľuje popravde úspešná autorka kníh pre dospelých, ale už aj pre deti.

Detskú knihu najskôr vôbec nemala v pláne napísať. Ale jej mladšia dcéra si ju u mamy–spisovateľky jednoducho objednala. „Liezlo jej na nervy, že každú dospelácku knihu venujem niekomu z rodiny, len ona žiadne venovanie v knihe ešte nemá,“ smeje sa Barbora.

Jej dcérka mala vtedy desať rokov, toľko ako Juraj Králik z knižnej série Traja kamoši. A mala tiež rovnakých kamošov – koňa, psa a mačku. Tak to  celé začalo a my musíme za všetkých malých i veľkých čitateľov a čitateľky jej dcére za túto objednávku vrelo poďakovať.

Dnes sú jej dcéry už dospelé, preto Babča siaha po detských knižkách na slovenskom trhu skôr podľa referencií iných deciek – počas besied a čítačiek. Sama si z detstva pamätá Mikulášove šibalstvá, ktoré čítala stále dokola, až ich vedela naspamäť. v dospelosti potom čítavala nahlas svojim dcéram. „Dnes sa starám o to, aby kvalitné knižky načítali tí najlepší herci a herečky ako audioknihy pre všetky deti,“ objasňuje svoj zámer mimoriadne zaneprázdnená a tvorivá dáma, ktorá má vlastné vydavateľstvo audiokníh Wisteria Books.

Tipy na detské knihy dostava Babča od malých čitateľov a čitateliek na besedách
Foto: archív B. Kardošovej

Keď počas písania pre deti neotravujú dospelí

Ako si Babča predstavuje ideálne prostredie pre písanie a tvorbu svojich kníh? „Ideálne je, keď nemusím vyjsť zo spálne. Zobudím sa, vezmem notebook a píšem v posteli. Ale snažím sa to trochu striedať, lebo chrbtica dostáva zabrať,“ posťažuje sa. Vie si tiež predstaviť, že by raz mohla tvoriť svoje rukopisy niekde na pláži alebo v horách, kde by nebol signál. „Je fajn, keď ma pri písaní pre deti neotravujú dospelí. Na vlastnej koži som zistila, že písať pre najmenších si u mňa vyžaduje oveľa čistejšiu myseľ, ako keď píšem pre dospelých,“ prezrádza populárna autorka, ktorá píše výborne pre  deti aj pre ich rodičov.

Na svoje knihy dostáva kopec pozitívnej spätnej väzby. Nájdu sa aj neopakovateľné momenty reakcií, ako v prípade dcérinho ortopéda. „Ten mi raz v ambulancii povedal: ̦A, momichodom, kedy bude trojka? Počúvame stále dookola tie prvé dve audioknižky v aute, už to viem aj ja naspamäť.’ Pričom to slovo ̦momichodom‘ vyslovil zámerne tak, ako sa to ujalo v knihe,“ vysvetľuje s úsmevom Babča Kardošová. Slovný novotvar raz dávno vyslovila omylom dcérina trénerka a všetkých to vtedy náramne rozosmialo. Mama si ho zapísala a neskôr ho v knihe použila. Slovko sa automaticky  milo udomácnilo. No a, momichodom, tretie audio pokračovanie Kamošov vyšlo koncom októbra – takže si ho ešte túto zimu určite stíhate objednať a vypočuť.

Decká sú vo svojich reakciách veľmi priamočiare a úprimné, preto z nich dostanete vždy veľa pravdy, ktorá vás môže pobaviť, potešiť a motivovať v tvorbe ďalej. „Môj veľký fanúšik Filipko raz povedal, že jemu sa najviac páči, ako knižný hrdina Juraj hovorí o svojej mame – že sa strašne pekne smeje. To má najradšej. Aj toto som si ukradla od svojich vlastných dcér, ktoré mi jednotlivo povedali, že sa hrozne super smejem,“ dodáva spokojne Barbora. Má okruh vyslovene verných fanúšikov a fanúšičiek, ktorých keď stretne, vždy citujú repliky z jej kníh lepšie ako ona sama.

Príbehy sa odpradávna hlavne počúvali

Najbližším vo svojej rodine Babča vždy rada venuje audioknižky zo svojej Wisterie. „Túto zimu to bolo hneď niekoľko detských audiokníh vrátane mojich Troch kamošov. Potom Zverinec na siedmom poschodí od Petra Gajdošíka v podaní Oľgy Belešovej, Pippi Dlhú pančuchu od Astrid Lindgrenovej, prerozprávaná hlasom Slávky Halčákovej, a aj Rok Sivka ohniváka od Tone Revajovej v podaní Táni Radevy  či dielo Klára a Mátohy od Petry Nagyovej Džerengovej, ktoré načítala Zuzka Porubjaková. Medzi darčekmi sa ocitlo aj Vianočné mystérium, ale to by bolo fajn, keby deti počúvali spolu s rodičmi,“ vyratúva veselo vydavateľka.

„Príbehy sa odpradávna hlavne počúvali, až potom sa začali zapisovať. Preto som si založila vydavateľstvo Wisteria Books, tvorím audioknihy a snažím sa im robiť osvetu. V prvom rade medzi deťmi, ktoré keď raz dorastú, možno siahnu aj po dospeláckej audioknihe,“ vysvetľuje autorka a režisérka zvukových podôb úspešných domácich kníh, ktorá je na audioknihách sama závislá. Hlavne počas jazdy v aute.

Babča Kardošová rozvíja príbeh Juraja, jeho rodiny,
zvieracích aj ľudských kamarátov v tretej knihe o „Kamošoch“
Foto: archív B. Kardošovej

Tretie pokračovanie Kamošov má názov Traja kamoši a fakticky fantastický výlet. Opäť v ňom stretnete bohovských kamošov Juraja Králika, čiže koňa doktora Haflinga, mačku, slečnu Mliečnu, a psa, agentku Bondy. „Tentoraz Juraj ujde z domu, ale iba na chvíľu. A zažije fakt fantastický prázdninový výlet, pri ktorom aj vy uvidíte padať hviezdy,“ prezrádza dej nového dobrodružstva, ktoré si minulý rok mnohé deti našli pod vianočným stromčekom, jeho tvorkyňa.

Plánov do nového roka má Barbora veľa. Premýšľa tiež, ako by mohli Kamoši pokračovať v trochu inej forme. „Čitatelia sú už predsa len o niečo starší, rovnako ako hlavná postava Juraj Králik. Tak uvidíme, akým smerom sa príbeh posunie,“ zamýšľa sa autorka. „Rada by som tiež urobila rozhlasovú hru z prvej knižky Traja kamoši a fakticky fantastický bunker. Takže si s nimi ešte užijem svoje. A to je fakticky super! Lebo písať o Kamošoch ma bohovsky baví,“ dodáva na záver spisovateľka Barbora Kardošová.

? Facebook: barbora.kardosova

Začítajte sa do článku aj o spisovateľke Diane Mašlejovej či Marke Staviarskej.

6 likes

Author

Boba Markovič Baluchová

Boba = eticky píšuca novinárka, blogerka, pedagogička, trénerka mediálnej výchovy a gramotnosti, aktívne fungujúca v mimovládnom aj univerzitnom prostredí. Rada číta severské kriminálky, mudruje o umení, dvakrát do týždňa chodí do kina, počúva advanced music, zo svojich ciest posiela stovky pohľadníc, nakupuje výhradne v second-handoch a snaží sa zodpovedne vychovávať svoju dcéru Tove Tui.

Your email address will not be published.

*/?>