Presťahovali ste sa za mlada do nového mesta? V tom prípade vám autorka knihy Malé jablko Katarína Hybenová bude hovoriť priamo z duše.
Román sa odohráva v New Yorku, v meste, ktoré nikdy nespí. „Tu môžeš robiť čo len chceš, a nepotrebuješ od nikoho nijaké povolenie.“
Autorka tam sama žila deväť rokov, a rovnako ako hlavná hrdinka príbehu Elena aj Katarína študovala právo a založila oceňované webové portály.
Vďaka tomu je možné tvrdiť, že spisovateľkina prvotina je autobiograficky inšpirovaná. Čitateľa v nej zavedie do kúzelných lokalít plných umenia, inšpirácie, slobody a dobrej kávy.
Mladosť núti porušovať pravidlá
Elena Stanková študuje posledný ročník práva na univerzite v New Yorku. Je mladá, zmätená, snaží sa nájsť samu seba a správne si nastaviť priority. Po nevydarených advokátskych skúškach sa spolu s najlepšou kamarátkou Gabi presťahuje do newyorskej štvrte Bushwick.
Tam sa začína pravé dobrodružstvo. Miesto je nabité umelcami, skrytými umeleckými zákutiami a netradičnými podujatiami. Elena je čoraz viac a viac vťahovaná do nezávislej atmosféry tunajšej komunity.
„Nerada porušujem pravidlá. Neznášam neistotu, ktorá nastane, keď sa človek ocitne mimo overených trás.
A predsa.
Niekedy nie je iná možnosť.“
Po prvotnej nevôli sa rozhodne oprášiť svoju lásku k písaniu a založí si blog s názvom Girl in Bushwick. Webová stránka sa postupne stáva jej styčným bodom, vďaka ktorému sa stretáva so zaujímavými ľuďmi, dostáva sa na originálne miesta a spoznáva Bushwick do hĺbky.
Pochybnosti a sloboda v láske
I keď z vonkajšieho pohľadu môže život hlavnej hrdinky vyzerať ideálne, ona je na pochybách. Cíti, že ju písanie napĺňa, no musí zápasiť s viacerými nepríjemnosťami, ktoré sú spojené s bývaním v cudzom veľkomeste. Trpí finančnou neistotou, blížiacim sa koncom víz, neúspechom v škole a nezamestnanosťou. Napriek tomu sa života v New Yorku nechce vzdať.
Problémy s adaptovaním sa v novom meste sú nosnou témou Malého jablka. Snáď každý mladý človek sa stretol s podobnými existenčnými problémami, s ktorými bojuje aj Elena. No ona nie je jediná. V jej okolí sa objavujú postavy, ktoré zažívajú rozličné prípadové situácie zo života v neznámom svete.
Čo knihe dodáva na špecifickosti je autorkin liberálny postoj k rôznym typom sexuálnych orientácií. Tento prístup otvára čitateľovi myseľ, no čo je ešte dôležitejšie – nesnaží sa moralizovať.
Nezávislosť a boj za túžby
Katarína Hybenová prináša svieži rukopis vzbudzujúci slobodomyseľné pohnútky. Je v ňom cítiť vnemy zo západu, nezávislosť a boj za sny, spravodlivosť a pravdu. Veľkou výhodou je, že na to autorka nepoužíva naivné vyjadrenia, práve naopak. Ozrejmuje koľko námahy, problémov a prekážok je potrebných na splnenie cieľa. Zároveň potvrdzuje staré známe: „keď niečo chceš začať robiť, jednoducho začni.“
„Chcela by si písať? Tak na čo čakáš?,“ hecujú Elenu jej priatelia.
Silnou stránkou príbehu sú rovnako atmosférické miesta, kde sa odohráva. Ich vykreslená nálada v knihe je autentická a vťahuje priamo na návštevu básnickej súťaže na korčuliach, do obľúbeného podniku či do alternatívnych umeleckých galérií.
Malé jablko je príjemným čítaním, vďaka ktorému sa často zasníte. Vyvoláva chuť vyskočiť z gauča alebo stoličky a vydať sa na dobrodružstvo spolu s hlavnou hrdinkou. Aj keď v New Yorku nemôžete nikdy vedieť, ako a kde skončíte.