fbpx

O knihách

Neznámy vírus môže byť začiatkom veľkej katastrofy

19.2.2020

Všetko sa začne náhlym skonom ženy v metre.

Robin Cook je už niekoľko rokov povestný napínavými trilermi s medicínskeho prostredia a ten najnovší má názov Pandémia.  

V Pandémii celý príbeh začína v momente, keď do newyorského metra nastúpi zdanlivo zdravá žena, ktorá náhle odpadne a po prevoze do nemocnice zomrie. Jej pitvu má na starosti skúsený súdny lekár Jack Stapleton. Tento prípad mu svojimi prvotnými príznakmi pripomenie pandémiu chrípky z roku 1918.

V newyorskom metre náhle odpadne zdanlivo zdravá mladá žena a krátko po prevoze do nemocnice zomrie. Ako pokračuje kniha vám neprezradíme, to sa dozviete v knihe a z časti v tejto recenzii.
foto: Tereza Zoľáková

Ak sa ukáže, že ide o smrteľný vírus, najvyššou prioritou bude zamedziť šíreniu. Ide tu o boj s časom a treba rátať aj s tými najhoršími možnosťami, ktoré predstavuje hroziaca epidémia. 

Robin Cook si pre svoje knihy vyberá kontroverzné lekárske témy ako je umelé oplodnenie, biologické zbrane,, klonovanie a pod. Ani Pandémia nie je výnimkou. V deji sa dočítate aj o tom, ako sa istá skupina z lekárskej komunity snaží o vytvorenie novej biotechnologickej metódy pri úprave génov CRISPR/CAs9, ktorá má však neetické pozadie súvisiace s transplantáciou orgánov.

Je to pre nich príležitosť maximalizovať vlastnú individuálnu výhodu, pričom prejavia iba malý či nulový záujem o následky pre planétu a celé ľudstvo. Pandémia je príbeh o takomto nebezpečenstve,“ tvrdí svetoznámy autor medicínskych trilerov, Robin Cook.

Kniha má slušné tempo a výbornú dejovú líniu, ktorá vo vás vyvolá hneď niekoľko otázok. Odpovede na ne vám môže dať práve hlavná postava doktora Stapletona. V práci je pedantný, kvalifikovaný súdny znalec a lekár, v súkromí je uzavretý a emočne vyčerpaný. Pri živote ho drží jedine práca.

Možno niektoré skutky ospravedlniť dobrom pre spoločnosť v podobe zachránených životov a vyššej kvality ľudskej existencie?

V knihe je hneď niekoľko mŕtvych, ale čitateľ nemusí hľadať vraha, ale toho, čo smrť spôsobilo. Pri Cookových knihách je to vždy o hádankách, ktoré treba rozlúštiť. Autor vnáša do deja aj trochu detektívneho zmýšľania. Do hry vstupuje nebezpečenstvo a lži. Odhaliť, čo sa naozaj skrýva za náhlym úmrtím ženy z metra, nebude ľahká úloha. Čo by to bol za triler, ak by v príbehu nebolo hneď niekoľko prekážok, K napínavej atmosfére pomáha zahmlievanie pravdy a riziko odhalenia je vysoké. Je tu totiž niekto, kto chce byť za svoj úspech obdivovaný vo svete, v ceste mu však stojí vláda a kontrolné úrady. Aj keď istým spôsobom sa lekári snažia  pomôcť pacientom s ťažkosťami, ktoré súvisia so srdcovými chorobami, nakoniec sa môže stať, že ich život najviac ohrozia.     

11. mája 2018 sa Robin Cook zúčastnil na Knižnom svete v Prahe
foto: btwcapture

Patológ či vyšetrovateľ?

Kniha dostáva veľa plusov aj vďaka knižným postavám – najmä doktorovi Jackovi Stapletonovi, jeho manželke Laurie, spolupracovníkom z Ústavu hlavného súdneho lekárstva, ako aj záporným postavám. Tých v deji nie je síce až tak veľa, ale napriek tomu dajú o sebe vedieť hneď na začiatku. Samotný Jack je naozaj veľmi zaujímavou postavou, je známy svojim cynizmom, a je to práve jeho sarkazmus, ktorý občas zachráni mnoho nepríjemných situácií. V istej chvíli môže mať čitateľ pocit, že samotný lekár sa stavia do úlohy vyšetrovateľa, keď sa púšťa do problému s identifikáciou prvej obete.

Samotný dej je presvedčivý, aj keď záver sa môže náročnejšiemu čitateľovi zdať menej zložitý s rýchlym rozuzlením. Pandémiu možno zaradiť do veľkého množstva výborných trilerov a iné ako kvalitnú literatúru od Robina Cooka ani nemožno očakávať.   

 „Úlohou súdneho lekára je hovoriť za mŕtvych.“

2 likes

Author

Terézia Zoľáková

Som introvert s ukecanými výchylkami. Milujem knihy už od detstva, cestovanie a turistiku od dospelosti, fotografovanie za posledných pár rokov a momentálne som našla záľubu v pečení a záhradčení. A to najlepšie na koniec: môj vek neuhádnete ? Pokiaľ neuvidíte čierne na bielom.

Your email address will not be published.

*/?>